Jak dlouho vysychá anhydritová podlaha a co se může pokazit

Anhydritová podlaha patří mezi tzv. lité podlahy. Jinými slovy je pokládána v tekutém stavu. Tekutá směs je tvořená vlastním materiálem podlahy a vodou, která se logicky musí odpařit poté co je směs nanesena na své místo. Teprve ve chvíli, kdy je podlaha vyschnutá, je možné na anhydritovou podlahu pokládat finální nášlapnou vestu. Jak dlouho takové vysychání probíhá? 

Vysychání anhydritové podlahy

Jednoznačná odpověď na otázku, jak dlouho bude anhydritová podlaha vysychat neexistuje. Vždy záleží na okolních podmínkách, tedy na teplotě, vlhkosti vzduchu a jeho cirkulaci. V zásadě existují tři způsoby, jakými lze k vysoušení přistoupit:

  • Přirozené vysychání
  • Aktivní vysoušení pomocí vysoušečů
  • Vysychání podpořené vytápěním

Přirozené vysychání

Přirozené vysychání je nejjednodušší a také nejlevnější způsob. Stačí zkrátka otevřít všechna okna a všechny dveře a zbytek nechat na přírodě. Nevýhody tohoto způsobu vysychání jsoždy ju ale více než zřejmé. Ve třeba mít dům skutečně maximálně otevřený. To může být poněkud problém, neboť podlaha může vysychat třeba osm týdnů. Stejně tak je možné tímto způsobem podlahu vysoušet pouze v létě. Pokud byste se o to pokoušeli v zimě, mohlo by vám to trvat třeba několik měsíců. 

Aktivní vysoušení pomocí vysoušečů

Vysoušeče vzduchu fungují tak, že v nich dochází ke kondenzaci vlhkosti ze vzduchu, který vysoušečem prochází. Snižuje se tím vlhkost vzduchu v interiéru a vysychání podlahy je díky tomu efektivnější a rychlejší. Dobrou zprávou je, že stavba je v tomto případě uzavřená, je to dokonce podmínka pro správné fungování vysoušeče.

Vysoušení dokáže zkrátit dobu vysychání anhydritové podlahy na tři až pět týdnů. I vysoušeče mají svá negativa. Vysoušeče spotřebovávají elektrickou energii a také je třeba pravidelně kontrolovat a vylévat nádobu na kondenzovanou dobu. Vysoušeče vzduchu je nutné také po místnosti přesunovat, aby podlaha nevysychala nerovnoměrně. 

Vysychání podpořené vytápěním

Vytápění je jediný způsob vysoušení, který je možné využít i v zimě. Navíc je možné, kombinovat vytápění s použitím vysoušečů vzduchu. S pomocí vytápění lze vysoušení zrychlit třeba až na tři týdny. Při použití vytápění je však nutné stavbu nárazově větrat, a i v tomto případě je nutné počítat s náklady na spotřebu elektrické energie. 

Chyby při vysoušení anhydritových podlah

Nejčastější chyby při vysoušení jsou dvě. První z nich je nedostatečné zajištění výměny vzduchu v místnosti. Tento bod samozřejmě neplatí pro vysoušení s pomocí vysoušečů vzduchu. Druhou velkou chybou je zakrytí byť i malé části schnoucí podlahy. V takovém případě nebude vysychat rovnoměrně a mohou vznikat praskliny. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články