Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak položit plovoucí podlahu?

  

Plovoucí podlahy jsou kvalitní a odolnou krytinou, kterou můžete rovněž pořídit v mnoha dekorech. Staly se proto mimořádně oblíbenými v řadě domácností. Navíc je zvládnete s trochou šikovnosti položit i sami. Jak?

Jak na přípravu

Nejprve si musíte plochu místnost změřit, abyste věděli, kolik metrů čtverečních potřebujete. U členitějších pokojů se vyplatí rozdělení na čtverce, jejichž obsahy jednotlivě spočítáte a posléze sečtete. Podle výsledku budete vědět, kolik konkrétně balení si máte vlastně přinést z obchodu.

Následně byste měli zjistit, v jakém stavu se nachází podklad. Pokud není zcela rovný, čeká vás penetrace a vyrovnávání stěrkou. Typicky taková situace nastává hlavně v panelákových bytech. Jakmile bude tento podklad suchý, položíte ještě parozábranu v podobě fólie z PE a na ni i pěnovou podložku. Poté můžete začít s vlastní podlahou.

Realizace vlastní pokládky plovoučky

Neměli byste ji pokládat těsně u zdi. Ponechte tzv. dilatační spáru zhruba o velikosti jednoho až jednoho a půl centimetru. Jinak by totiž hrozilo, že jakmile začne celá podlaha „pracovat“, protože není s povrchem nijak pevně spojená (a odtud i její název plovoucí), nadělaly by se vám na ní nerovnosti. Pokládá se ve směru od stěny kolmo na dveře a k oknu. U stěny musíte jednotlivé lamely odříznout a tímto odřezem vždy začněte příští řadu.

Nejprve spojte jednotlivé lamely k sobě kratší stranou. První řadu si zajistěte distančními klíny, aby se vám nehýbala. Dál už je postup při upevnění poměrně snadný, následující řada se do té předešlé vždycky spojí speciálním zámkovým systémem pera a drážky. V podstatě do sebe jednotlivé části samy zapadnou, neměly by vyžadovat většinou ani přiklepnutí kladivem, takže se snadno rozebírají i v případě, že se musí vyměnit poškozená část. Kratší konce lamel se vám musejí míjet v rozestupu minimálně třiceti centimetrů.

Na závěr ještě pomocí montážního lepidla upevněte na hotovou podlahu ukončovací a přechodové lišty. Mezery u lišt ještě doupravte akrylátovým tmelem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články