Úvod  ›   › 

Jak spočítat velikost radiátoru?

  

Pokud si pořizujete nové topení, nebo měníte radiátor v některé z místností, měli byste si nejprve zjistit, jak veliké radiátory skutečně potřebujete. Předimenzované topení by totiž znamenalo nejen zbytečně vysoké pořizovací náklady, ale také vyšší provozní náklady.  Pokud se chystáte na komplexní změnu vytápění, je projekt od odborníka dobrou investicí. Daleko přesněji zmapuje vaše potřeby a navrhne vhodné radiátory a další prvky otopné soustavy. Může tak přizpůsobit zdroj vytápění i typy radiátorů přesně vašim podmínkám a tím vám do budoucna ušetřit hodně peněz.

Online kalkulačka

Asi nejjednodušším způsobem, jak velikost radiátoru zjistit, je některá ze specializovaných kalkulaček, které najdete na internetu. Ale pozor na to, aby vás nenápadně nevedly jen ke konkrétnímu typu radiátorů dodávaných firmou, na jejímž webu daná kalkulačka je. Zkuste si najít spíše nějakou kalkulačku nezávislou na jakémkoli výrobci. I pro kalkulačku ale musíte mít připraveny některé údaje:

  • objem místnosti, případně rozměry místnosti
  • typ domu a jeho stáří
  • typ místnosti (koupelna, obývací pokoj, ložnice, kuchyně, chodba, dětský pokoj, pracovna, atd.)

Tyto kalkulačky pracují s koeficienty, které jsou určené na základě kombinace průměrných hodnot u nás, případně v Evropě, a hodnot zjištěných v praxi. Výsledek je poměrně přesný, ale přesnosti reálného projektu nedosáhne. Kalkulačka vám vypočte výkon radiátoru a podle něj si pak už najdete konkrétní výrobek.

Výpočet bez kalkulačky 

On to vlastně není úplně výpočet, spíše návod, jak na to. Přesně vám to spočítá jen projektant. Ale můžete to zkusit i bez něj.  

Kromě stejných informací jako u kalkulačky byste měli také vědět, jaký je tzv. teplotní spád, který je pro tepelný výkon radiátoru a tím i určení jeho velikosti zásadní. Je to rozdíl teplot mezi dvěma místy, u radiátoru na vstupu do něj a výstupu z něj. Nejčastěji se označuje jako 90/70, což v tomto případě znamená, že do radiátoru vstupuje voda horká 90 °C a vystupuje z něj voda o teplotě 70 °C. Jinak se označuje v Kelvinech a v daném případě je jeho hodnota 20 K. Teplotní spád si můžete změřit teploměrem měřícím do 100 °C, když na přívodní trubce do tělesa radiátoru změříte první hodnotu, na trubce odvádějící vodu z radiátoru druhou.

Norma uvádí teplotní spád 75/65/20, tzn. vstupní teplota vody 75, výstupní teplota 65 a teplota v místnosti 20 °C. Většina výrobců má ve své nabídce obvykle nabídku radiátorů s několika nejčastějšími teplotními spády. Výkon radiátoru se ve stejné místnosti se stejnou teplotou bude u různých teplotních spádů lišit. Platí, že s tepelným spádem 90/70 bude výkon vyšší, u spádu 75/65 bude nižší.  V katalozích výrobců jsou tepelné výkony uváděny většinou pro několik různých teplot. Tepelný výkon by se měl u nás pohybovat od 50 do 100 W/1 m2 plochy vytápěné místnosti, ale to je jen orientační, bez zohlednění dalších parametrů. Dále má na výkon vliv také tepelná ztráta budovy, tedy to, o kolik tepla daná budova přijde za hodinu. Čím vyšší tepelná ztráta, tím vyšší je potřebný výkon radiátoru. Problematiku tepelných ztrát řeší ČSN 060210, která uvádí jak potřebné vzorce, tak i příslušné koeficienty.  

Jak vybrat správnou velikost radiátoru

V minulosti se velikost radiátorů určovala jen podle velikosti místnosti. Tepelné ztráty budov byly totiž plus mínus stejné, takže to stačilo. Dnes se parametry budov tak liší, že je třeba zohlednit jejich tepelné ztráty. Proto jednoduchý výpočet neexistuje. I tak si ale můžete vybrat správnou velikost radiátoru.  

 Najděte si v katalogu výrobek s odpovídajícím teplotním spádem a odpovídajícím výkonem dle velikosti místnosti. Z nabízených typů si pak vyberte vhodnou velikost radiátoru. Obecně platí čím je větší radiátor, tím vyšší bude jeho výkon.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.84/5 (32 hlasů)