Jak ohnout trubku?

Ohýbání trubek

lze rozdělit na dva základní způsoby. První z nich je za studena, který lze provést jak ručně, tak za pomocí ohýbačky. Pokud trubku není možné takto tvarovat, můžeme ji ohnout za tepla. Často ji v tomto případě plníme náplní. Nejčastěji nám k tomuto účelu slouží písek.

Ohýbání za studena

Pokud se již rozhodneme pro ohnutí trubky za studena, můžeme to udělat pomocí trnu nebo šablony. Protože se trubka ničím nevyplňuje, dochází občas k deformaci kruhového průřezu. Vnější tažená část oblouku se zeslabuje a tím může dojít k ztrátě její pevnosti. Měli bychom proto dodržovat pravidlo, že nejmenší poloměr ohybu by se měl rovnat minimálně trojnásobku vnějšího průměru trubky. K ohnutí můžeme použít rovněž ohýbačku. Při takovém způsobu se do trubky vkládá ohebný trn, který vyplní její vnitřek, čímž brání deformaci. Důležité při ohybu je správné nastavení ohýbací kladky, příložek a trnu. Ten, pokud je umístěn příliš vpředu, způsobuje vytahování a deformaci trubky. Pokud se naopak nachází moc vzadu, vnitřní část oblouku je odtlačována a dochází tak k příčnému zvrásnění nebo zvlnění. Také by neměla být narušena ovalita o více než 7 % vnějšího průměru trubky.

Ohýbání za tepla

Za tepla je často trubka naplňována. Oblouky jsou hladké nebo záhybové. Jako výplň se nejčastěji používá písek, který musí být vždy suchý. Použitím mokrého písku vznine z vody při ohřevu v trubce vodní pára. Její tlak pak může způsobit vyražení zátky, což nezřídka vede k úrazu. Ideální výplní trubky při jejím ohýbání za tepla je čistý křemičitý písek bez hlíny a vápence. Vyplnění lze provést jak ručně, tak za pomocí stroje. Nejčastěji používáme vibrační oklepávačky. Při ručním plnění nejdříve zaděláme jeden konec a druhým sypeme písek. Pro jeho lepší sedavost trubku oklepáváme kladívkem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.4/5 (5 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články