Jak odvzdušnit topení?

Údržba radiátorů

Topení by se mělo odvzdušnit minimálně jednou ročně před začátkem topné sezóny. Vhodné je jej ale rovněž provést, pokud zjistíme, že některý z radiátorů netopí celý. Zavzdušnění způsobují vzduchové bubliny, které se do topení dostávají přes netěsnící sváry trubek či při rychlém napuštění vodou. Pokud má radiátor ventil, můžeme sami odvzdušňovat, pokud tomu však není, je třeba v domě požádat sousedy z vyšších pater.

Odvzdušnění topení

V panelákových domech je nejlepším řešením společné odvzdušnění, které spočívá v otevření termoventilů všemi nájemníky ve stejnou dobu. To by mělo probíhat po několik nocí. Vzduch tak z nižších pater stoupá vzhůru a tak se dostane také k radiátorům s ručními výpustnými ventily. Pak přichází na řadu samotné odvzdušnění topení. Před začátkem práce si na podlahu pod ventil připravme silný hadr a sběrnou nádobu. Doporučuje se odvzdušňovat večer po 22. hodině, kdy se vypnou čerpadla s výměníkovou vodou, ale radiátory jsou stále zahřáté. Pomalu uvolníme odvzdušňovací ventil, kterým začne vycházet vzduch spolu s prskající vodou. Tu je nutné zachytávat do připravené nádoby. Činnost provádějme do té doby, než začne voda vytékat plynule. Jakmile se tak stane, jsou vzduchové bubliny již odstraněny.

Kontrola po odvzdušnění

Následující den po odvzdušnění zkontrolujme, jestli všechny radiátory topí naplno a po celé své ploše. Pokud objevíme někde na topných tělesech studená místa, je třeba celý proces zopakovat. Někdy je nutno provést hned několik odvzdušnění za sebou. Problémy jsou především u nových topných soustav do prvního roku používání. Pokud ani to nepomůže, nezbývá nám většinou nic jiného než se obrátit na odborníky. Ti přijedou a naše topná tělesa znovu pročistí. Také bezproblémové radiátory je vhodné čas od času nechat zkontrolovat.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články