Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit zadehtovaný kotel?

  

Nejlepší radou je samozřejmě prevence, to nám poradí každý prodejce kotlů. A prosazuje si svou, že kotel nebude zadehtovaný, jestliže budeme používat jen doporučené palivo a dřevo používané k topení bude vždy vyschlé. Pravda je, že dehtování kotle a komína tímto způsobem omezíme, ale rozhodně mu nezamezíme. Jednou se nám to s největší pravděpodobností prostě stane, pokud se to však děje opakovaně a topíme doporučeným palivem je problém např. v předimenzovaném kotli, pak topíme na nízké teploty a zadehtováno máme hned, pro zamezení dehtovaní se doporučují teploty okolo 90°C.

Co dělá zadehtovaný kotel, víme, pravděpodobně všichni, jak tedy tento stav odstranit?

Vždy je dobré si prostudovat uživatelský návod ke kotli, zejména v případech, kdy je kotel nový nebo zánovní v záruční době, aby v případě reklamace prodejce nenamítal na špatnou údržbu výrobku.

Než se pustíte do práce je vhodné si uvědomit, že prostor určený k přikládání je zadehtovaný vždy, proto je nutné věnovat pozornost zejména ostatním prostorům kotle. Navíc tenká vrstva dehtu do 2 mm, může sloužit jako ochrana vlastního kotle, s čímž se také můžeme setka v uživatelských příručkách.

Na odstranění dehtu existuje několik triků, které mohou s prací pomoci.

  • Jedna z nich je den před čištěním kotle spálit v kotli slupky od brambor. Ano, je to stará babská rada, ale mnoho lidí na ni stále nedá dopustit. Druhý den jde pak dehet lépe odstranit ocelovým kartáčem nebo kovovou stěrkou. Dá se použít také sypký bramborový škrob, se kterým docílíte podobného efektu.

  • Jiná rada zase zní, že den před čištěním kotle od dehtu je dobré použít přípravek Kominíček, který dehet vysuší a pak lze vrstvu jednodušeji odstranit. K odstranění se znovu používá ocelový kartáč a kovová stěrka. Podobný účinek má také přípravek Cre-Away, při opakované aplikace saze odpadávají postupně sami.

  • Další z vyzkoušených postupů je také rozpálení dehtu horkovzdušnou pistolí a jejich následné oškrábání ocelovým kartáčem a kovovou stěrkou. Na podobném principu je pak založen postup, kdy celý kotel rozehřejete na devadesát stupňů a dehet odstraňujete za pomoci stejného náčiní jako výše.

  • U všech postupů kdy budete používat kovovou stěrku si však musíte dát pozor, aby nedošlo k poškození kotle. Zejména u plechových kotlů k tomu není potřebné použití hrubé síly!!!

  • Samozřejmě k odstranění sazí si můžete najmout i některou ze specializovaných kominických firem, které disponují frézou na saze.

Pozor bychom si měli dát na některé rady, se kterými se můžeme setkat. Jedná se zejména o následující:

  1. Nechat dehet a saze vyhořet, je to pohodlné to ano, ale je zde velmi reálné nebezpečí popraskání komína nebo požáru.

  2. Neposlouchejte rady jako čištění komína ředidlem, či jinými hořlavými látkami, které k tomuto účelu nejsou určené. Hazardujete s vlastním zdravím a životem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.84/5 (32 hlasů)





Související články