Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

5 možnosti topení v dřevostavbě

  

Možnosti vytápění jsou široké, každé má své výhody i nevýhody. Pro každou domácnost je důležité zvážit, jaké jsou její potřeby a který druh topení by pro ni byl nejlepší. Zvolený způsob topení by měl být jak efektivní, tak výhodný.

Elektrokotle se zásobníkem

Dnešní elektrokotle se zásobníkem se prodávají s regulací vytápění, zásobník vodu ohřívá v otopné sestavě. Elektřina se pak rozvádí buď do podlahového topení, radiátorů nebo lze využít i stropní vytápění.

+ Výhodou je dostupná pořizovací cena, dále rychlá a relativně levná instalace. Cenově dostupný je i případný další servis elektrokotle. Kladem je také jeho skladnost, lze umístit téměř kamkoli a není hlučný.

- Nevýhodou je jeho vysoká cena vytápění u nevhodně zvolených objektů. Nedoporučuje se do starých domů, kde není dobrá izolace nebo kde jsou vysoké stropy či nevhodná dispozice domu.

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou kombinovaná, skládají se ze tří hlavních částí - z výparníku, kondenzátoru a kompresoru. Čerpadla využívají energii ze vzduchu, vody a země.

+ Obrovským kladem jsou dlouhodobě nízké náklady na vytápění. Poskytují rovnoměrné a efektivní vytápění. V nabídce je mnoho typů čerpadel, takže lze vybrat takové, které bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Čerpadla vám navíc v létě umožní ochlazovat domácnost pomocí vytápěcí soustavy.

Počáteční náklady na pořízení tepelného čerpadla jsou hodně vysoké. Některé druhy čerpadel mohou být hlučnější. Je potřeba promyslet možnost umístění v již postavených domech, protože čerpadlo vyžaduje velký prostor. Komplikací také může být nutnost úředního povolení pro čerpadlo (u čerpadla voda/voda).

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Kamna s výměníkem zajistí nejen teplo v místnosti, kde jsou umístěna, ale rovněž rozvádí teplo i do ostatních místností. Kamna můžete navést na stávající otopné rozvody či vytápět podlahovým topením.

+ Možnost ohřevu vody v bojleru. Ušetříte za energii i plyn. Ocenitelná výhoda je také jejich vzhled a atmosféra, kterou domovu dodávají. Díky velkému výběru kamen si můžete zvolit i správný design do vašeho domu.

- Topení v krbových kamnech vám zabere hodně času a práce - nejen při roztápění i přikládání. Kromě času, který vytápěním strávíte, musíte zajistit palivové dřevo. Pokud je člověk často pryč, vrací se do chladného domu. Nevýhodou je také prach, který je s kamny spojen.

Fotovoltaické a solární panely

Umístění fotovoltaického systému umožňuje přímou přeměnu slunečního záření na elektřinu. Obvykle se umisťuje na střechu domu.

+ Jednoznačným kladem je jejich dlouhá životnost. V případě kvalitně odvedené práce by se vám měla vrátit celá investice. Dalším kladem je ekologie, sluneční energie je čistá.

- Záporem je vysoká pořizovací cena. Kromě toho, že jsou solární panely samy o sobě nákladné, je nutné mít v pořádku střechu, zároveň mít dobrou orientaci střechy a nemít dům zastíněn.

Kondenzační kotle

U kondenzačních kotlů dochází k chemické reakci - pára se přeměňuje na kapalinu, kotle lze připojit k různým typům topných soustav - radiátory, podlahová vytápěn

+ Jsou to efektivní a spolehlivé topné systémy, které poskytují rychlé teplo. Jsou velmi dobře regulovatelné.

- Pořizovací cena je dražší než u původních plynových kotlů. Musíte mít komín, který je nutné správně nainstalovat. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články