Jednoduchý postup údržby bojleru svépomocí

Bojler je nádoba na ohřev vody a používá se v Evropě už desítky let. V posledních desetiletích se setkáváme nejčastěji s bojlery ohřívanými topnou spirálou na elektřinu. Ačkoli máme na výběr z mnoha výrobců, většina bojlerů je jedno-nádržových. Existují ovšem i vícekomorové bojlery, například se dvěma nádržemi, kde se v té první voda předehřívá, aby v nádrži druhé byla vespod už voda teplejší a nedocházelo při větším odběru ke skokovému efektu náhlého ochlazení vody.

Ať už máte doma bojler s jednou či více nádržemi, fungují všechny na stejném principu. Vespod se nachází spirála, do níž vede elektrický proud. Ta spirála se skládá ze samotného kusu, který provádí ohřev vody, termostatu a anodové tyče. Vše se většinou vyndává jako jeden kus, jenž pracovně nazveme „Spirálové ústrojí“.

Pokud dojde k poruše nebo pravidelně čistíte bojler, což většinou výrobci radí po jednom až dvou letech, musí se spirála vyšroubovat ven, abyste se dostali jak do nádrže, tak k možnosti spirálu opravit.

Jak tedy na to?

  • Při vypouštění bojleru dbejte na to, aby se z bojleru dostala všechna voda. Dvou a více komorové bojlery se občas vypustí jen z první komory, přičemž druhá zůstane plná. V takovém případě se musí fouknout do výstupní trubky (teplé) trochu vzduchu kompresorem nebo lepší pumpou na kolo, aby se voda rozběhla k vypouštěcímu ventilu i z další nádrže.

  • Pokud je možno bojler po vypuštění sundat (není například připevněn krátkým přívodním kabelem do zdi a podobně), určitě jej sundejte. Jakákoliv práce včetně čištění bude příjemnější a zároveň vám v cestě nebudou zavazet přívodní a odvodní trubky, díky kterým bývá často těžké vytáhnout spirálové ústrojí z bojleru zcela ven kvůli svému zahnutému tvaru, díky němuž se musí vytahovat pod určitým úhlem zešikma ven.

  • Když se pokazí (propálí) samotná spirála, jenž ohřívá vodu, je potřeba ji vyměnit kus za kus. Zde je nutné myslet na to, že někteří výrobci prodávají novou spirálu i s novou anodovou tyčí, jiní bez ní.

  • Ovšem ubyde-li pouze samotná anodová tyč, nemusí se spirála měnit, pouze vyčistit například v horké vodě s kyselinou citronovou či drastičtějším octu. Při koupi náhradní anody je pak dobré zakoupit stejnou délku, jakou použil a doporučuje výrobce. Pokud zvolíte délku anody kratší, bude se na vaší topné spirále usazovat více vodního kamene a dříve se spálí. Naopak, zvolíte-li anodu delší, budete se pravděpodobně potýkat s nesnadnou až nemožnou montáží ústrojí spirály zpět do bojleru. Nutno však myslet na to, že se anodová tyč při kontaktu s vodním kamenem opět zkracuje a pokud by byla velmi dlouhá a naopak topná spirála krátká, může být tyč doslova „rozežrána“ a přepůlí se.

  • Při samotném čištění nádrže je nutno co nejlépe vybrat veškerý písek, tedy vodní kámen. U místa vtoku vody do nádrže bojleru potom pozor na sítka proti větším předmětům, která jsou většinou plastová a usazeninami vodního kamene dobře zablokovaná, přičemž když se s nánosy kamene pohne naráz, sítko se může ulomit.

  • Spirálové ústrojí dělí od nádrže bojleru gumové těsnění, jenž je potřeba ze všech stran očistit úplně nahladko, aby se do něj neprotlačily zbytky vodního kamene, čímž by ztratilo svoji funkci těsnit.

Jakmile máte vše vyčištěné, opravené či vyměněné, poskládejte vše zpět. Pokud jste si dělali fotografie před každým dalším krokem demontáže, mohou vám nyní napovědět, jak snadno složit bojler zpět.

Po pověšení a připojení bojleru k vodovodnímu řádu nezavírejte kryt a přesvědčte se při napouštění i po nahřívání, že nikde nic neprotéká. Pokud by došlo k protékání, selhalo těsnění, byť jen díky nějaké nečistotě. Takový problém je ovšem potřeba řešit, těsnění vyčistit nebo případně vyměnit. Rozhodně se však přesvědčte, že k protékání nedochází, protože velmi pomalé kapání by nemuselo být delší dobu znatelné, ale mohlo by zerodovat dráty pod spirálami, což může vést k poškození elektroniky bojleru, spirál samotných a taktéž ke zkratu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články