Jak hoří papírové brikety?

Energie v dnešní době stále zdražují a mnoho lidí se jen děsí, když zjistí, kolik utratili za elektřinu, plyn, případně dřevo. Vytápíte svůj dům právě pomocí drahého dřeva či briket? Kupí se vám doma reklamní letáky, noviny či jakýkoliv jiný druh papíru? Potom určitě oceníte velice zajímavou alternativu výhřevu - papírové brikety.

Proč zrovna papír?

Jakou výhodu poskytují tyto specifické brikety od ostatních topiv? Především zaujmou pořizovací cenou, jenž je mnohem nižší, než v případě dřeva.

Jedná se také o další velmi přívětivý způsob, jak využít přebytečný papír, kterým takřka všichni neustále plýtvají. I z těchto důvodů lze pro jejich definici použít označení „ekologické“.

Většinu lidí obrovsky překvapí jejich výhřevnost (kolem 4000 kcal/ks), kterou konkurují hnědému uhlí, avšak za dřevěnými „příbuznými“ o kousek přeci jen zaostávají. Jeden kus vydrží hořet přibližně 1 - 1,5 hodiny, což není zahanbující doba.

Dalším plusem, zároveň důvodem, proč po nich sáhnout, jsou výpary z komína, které nemají na životní prostředí téměř žádný negativní vliv. Do vzduchu při spalování uniká z velké části oxid uhličitý a následně je rostlinami spotřebováván. Vedlejších škodlivých látek nalezneme v kouři opravdu minimum. U skladování briket oceníte zejména jejich „čistotnost“, protože po sobě nezanechávají žádné malé zbytky, jinak řečeno - nedrolí se.    

Jak začít?

Na internetu jsou k nalezení různé návody, jak takové brikety „po domácku“ vyrobit. Ve skutečnosti nejde o nic složitého. Mnoho lidí v tomto směru nechává vyniknout své tvůrčí schopnosti. O kreativitu zde není rozhodně nouze.

Rád bych alespoň jeden univerzální postup přiblížil a bod po bodu popsal, jak samotná výroba probíhá. V první řadě je nezbytné vlastnit příslušný lis (ten je běžně k dostání ve velkém množství internetových obchodů, za rozumnou částku). Někomu postačí i různé plastové nádoby. Nejlepší kvalitu však zaručují robustní německé lisy z kovu, které jsou velice snadné k použití. Teď už ale přejděme k jednotlivým instrukcím:

  • Papír natrháme na malé kousky
  • Vše necháme důkladně odmočit ve vodě (doba máčení záleží na druhu materiálu)
  • Je vhodné hmotu pořádně promíchat – k ruce vám bude klasická vrtačka s adekvátním nadstavcem, ti zdatnější si vystačí s manuálními míchadly
  • Výsledná hmota by měla mít konzistenci kaše
  • Naplníme lis až po okraj a stlačíme ho, aby byla vymačkána přebytečná voda
  • Po vytlačení vody doplníme volné místo dalším papírem
  • Vytáhneme zásobník a hotovou briketu vyděláme na předem připravenou podložku
  • Výrobky necháme sušit ve větší, ventilované místnosti nebo venku pod střechou, ideálně na slunečním svitu
  • V tuto chvíli máme hotovo, už jen čekáme, až brikety vyschnou
  • Doba schnutí je individuální, ale předpokládaná zhruba kolem 14 dnů
  • Samozřejmě i konečné uchovávání topiva musí být prováděno v suchu, aby nedocházelo k vlhnutí – v tomto případě je skladování o něco náročnější, v porovnání s ostatními palivy  

Z pokynů je zřejmé, že nemusíte být žádný velký odborník.

Sběrny za papír nabízí zanedbatelné částky, takže tato možnost využití bude pro většinu obyvatelů daleko přívětivější.

Pokud přece jen nejste na tolik odvážní, abyste se do procesu pustili, můžete běžně papírové brikety sehnat u specializovaných firem. Nabídka většinou skýtá dva druhy produktů. Jeden z kartonového papíru, druhý ze směsného.

Cenou se ale však nějak výrazně neliší, ani samotnou účinností. Nejlepší bude, pokud dáte na vlastní zkušenosti a vyzkoušíte, jaký konkrétní druh vám vyhovuje nejvíce. Pokud se snažíte ušetřit každou korunu, kde to jen jde, topení papírovými briketami je správnou volbou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.76/5 (17 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články