Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké topení do koupelny?

  

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v našem domově, která nám a celé naší rodině poskytuje optimální podmínky pro každodenní hygienu. Není tedy divu, že při rekonstrukci či výstavbě patří koupelna na přední příčky zvýšeného zájmu o líbivý vzhled a praktické uspořádání jednotlivých komponentů.

Interiérový koncept však není založen jen na vhodném výběru barvy obkladů nebo sociálního zařízení, při realizaci koupelny snů nesmíme opomenout na zajištění tepelného komfortu. Nikdo nechce z vyhřáté vody vylézt rovnou na studený povrch dlažby a zahalen v ručníku čekat, než se aklimatizuje.  

Na výběr máme hned z několika různých typů vytápění, rovněž se můžeme rozhodnout pro jejich vzájemné doplnění v příznivé kombinaci. V tomto článku se podíváme na jednotlivé typy, jak koupelnu výhodně vytápět.

Vytápění s vytápěcí soustavou

Pokuste se podívat na možnost propojení vytápěné koupelny s vytápěcí soustavou celého domu z trochu bližší perspektivy. Je sice pravdou, že toto řešení nemůžeme použít ve všech případech, to však neznamená, že by neexistoval jiný způsob. Klasické radiátory v takovém prostoru po pravdě nepůsobí příliš elegantně a majitelé se raději uchylují k nákupu již oblíbenějších žebříků.

Podlahové topení

Podlahové vytápění je velmi často spojováno s luxusem a nadstandardním komfortem. Možná tomu tak bylo v minulosti, kdy se z důvodu nové technologie uvedené na trh platila mnohem vyšší cena za realizaci. V dnešní době je cena podlahového vytápění více než přívětivé, takže si jej může dovolit takřka každý. Ještě před vlastním nákupem se společně podívejme na výhody a nevýhody:

  • Výhody podlahového vytápění - mezi největší přednosti patří optimální rozložení teplotního pocitu po celé ploše místnosti. U všech ostatních vytápěcích systémů je rozložení teploty mezi stropem a podlahou výrazně odlišnější, než je tomu v tomto případě. Tento systém vytápění nepodléhá žádným limitům s ohledem na velikost vytápěného prostoru, teplota bude za všech podmínek rovnoměrně rozdělena. Určitě potěší i nižší energetická náročnost, což se příznivé odrazí na výsledné ceně za vytápění. Podlahové vytápění si hravě poradí i s atypickým prostorem.
  • Velkou nevýhodou je zamezení přístupu po vylití betonem případně anhydritem. Pokud bude podlaha nedostatečně odizolovaná, počítejte s výrazným únikem tepla mimo požadovaný prostor.

Elektrické podlahové vytápění - topná rohož

Výrobci: Rehau, Giacomini CzechFV therm aj.

Koupelnové žebříky/radiátory

Pro žebříky se majitelé rozhodují převážně pro jejich vzhled a snadné sladění s okolním konceptem. Lidé oceňují i jejich praktičnost a možnost využití jako chytrého sušáku, který je neustále po ruce. Ve své podstatě se jedná o multifunkční zařízení vyrábějící se v nejrůznějších designových variacích. Je tedy velmi snadné si vybrat přesně takový, jehož tvarové dispozice perfektně zapadnou právě do vaší koupelny.

CC: midascode

  • Přednosti: relativně snadná údržba, zabírá málo prostoru, 
  • Nedokonalosti: nekvalitní radiátorové žebříky mají krátkou životnost. Říkáte si, jaká vada může nastat? Především odlupování barvy a rezavění obnažených kovových částí (vlivem vysoké vzdušné vlhkosti, která se v koupelnách vyskytuje často).

Pokud byste snad našli zalíbení v barevných koupelnových žebřících, je nutné si výrazněji připlatit. Stejně tak i za nerezové nebo z chromu. Vše záleží na individuální představě každého klienta zvlášť.

Dle materiálu dělíme žebříky na: ocelové, hliníkové, měděné, litinové

Důležité je, že koupelnový žebřík poskytuje dokonalý teplotní komfort s dostačujícím efektem a všestranným využitím. Rovněž budete spokojeni s jeho montáží a obsluhou, v případě, že nejste napojeni na celou soustavu, stačí jej zapnout pouze do zásuvky a teplotu si korigovat regulací (tzv. elektrické topné žebříky). Jedinou menší nevýhodou je doba trvání, než se rozehřeje na požadovanou teplotu.

Výrobci: P.M.H., Korado, Laurens luxusní radiátoryELVL - nejen designové radiátory aj.

Infrazářičové vytápění

Poslední kategorií, kterou prozkoumáme je vytápění koupelny za pomoci infrazářiče, což rovněž označujeme jako sálavý panel. Infrazářič funguje na celkem důmyslném principu, kdy vysílá elektromagnetické vlny.

Hlavní přednost spočívá v okamžitém rozehřátí ihned po svém zapnutí. Infrazářičové vytápění je využíváno i pro svou estetičnost a vzhled, který se hodí především do moderních koupelen. Z pohledu spotřeby energie se nemusíte obávat zvýšených platebních podmínek naopak, infrazářiče vám peníze dokonce ušetří.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Související články