Jaký kartáč na čištění deskových radiátorů?

Zdá se vám, že máte v místnosti spoustu prachu a nevíte odkud se bere? Vaše záclony jsou věčně šedivé a  podlaha, kterou každý den utíráte, je stále zaprášená? Mnoho lidí si ani neuvědomí, že tento problém může způsobit zaprášený a špatně vyčištěný radiátor. Čištění radiátorů je věc, která by se měla dělat a určitě by se na ni nemělo zapomínat! Na radiátor odkládáme různé věci, většinou mokré a odkapávající voda společně s pavučinami a prachem zanechává uvnitř špínu.

Z jakého důvodu radiátor čistit?

Proč vlastně a z jakého důvodu by se měl vůbec radiátor čistit? Deskové radiátory jsou založeny na dostatečném proudění vzduchu. Aby radiátor dobře fungoval, je důležitý volný průchod vzduchu, kterým se pak místnost dobře vytopí. Vyčištěným radiátorem proudí vzduch samozřejmě rychleji a snáze, proto bude vytápění ekonomičtější, levnější, účinnější a rychlejší. Dalším z faktorů je také věčná špína a prach po celém bytě, který musíme neustále utírat. Zanesený prach a pavučiny uvnitř radiátorů také mohou mít neblahé účinky na naše dýchací cesty, je-li totiž někdo silnější alergik a má problém s dýcháním, zanesený radiátor je pro něj hrozbou!

Co budeme k čištění potřebovat?

Nejdříve si seženeme několik věci, které budeme potřebovat.

  • Vysavač, nejlépe ten, který má vyfukovací i nasávací chody.
  • Přibližně metr jakékoli obyčejné tenké hadice, kterou lze připojit k vysavači a vysát trubice uvnitř.
  • Dále je dobré si pořídit kartáč, přímo určený na čištění radiátorů, pokud se vám však zdá zbytečné utrácet peníze, můžete si ho doma lehce vyrobit. Lze také použít štětec na malování do rohů.
  • Pak už si připravíme jen smetáček s lopatkou a hadřík.

Jak budeme postupovat!

Máme několik způsobů, jak můžeme při čištění postupovat.

  1. Zprvu si radiátor otevřeme, odsuneme přebytečné věci, aby byl radiátor dobře přístupný. Začneme tak, že z desek radiátoru odstraníme největší usazeniny.
  2. Zvolíme si tedy vysavač. Vezmeme si hadici a uchytíme jí na vysavač. Postupně projedeme všechny otvory z topení a odstraníme nečistoty. Dále zvolíme druhý chod a profoukneme radiátor.
  3. Teď přijde na řadu kartáč na topení. Ten bychom měli volit podle toho, jakým stylem máme uvnitř topení poskládané vodící trubky. Existuje kruhovité, trojúhelníkovité, čtvercovité, ale i pásovité dělení. Je několik tvrdostí a hustot těchto kartáčů. My potřebujeme středně tvrdý a hustý, aby se prach kvalitně a dobře setřel. Postup je stejný jako u vysavače.
  4. Nyní si vezmeme hadřík, který lehce namočíme do vody a celý radiátor postupně shora a zespodu otřeme. Radiátor postupně dáme do původního stavu, zameteme všechno smetí, které při čištění vzniklo a s úklidem jsme hotoví.

Ještě je možné použít parní čistič, ale ten už je finančně více náročnější a úklid radiátoru neprovádíme tak často. Čištění radiátoru není žádná věda, času to moc nezabere a výsledky jsou viditelné prakticky okamžitě.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články