Jak postupovat při odvzdušňování topení?

Jestli jste si v určitém momentě všimli, že topení sice funguje na plný výkon, na teplotě v místnosti se to však nijak neprojevuje, na vině může být fakt, že topení je nedostatečně odvzdušněné. Přípravu na topnou sezónu bychom rozhodně neměli podcenit. Které zásady je nutné dodržovat a jak při odvzdušnění přesně postupovat?

Proč se topení zavzdušní a jak se to projevuje

Mimo pocitově chladnější místnosti se mohou zavzdušněné radiátory projevovat i charakteristickými zvuky podobnými žbluňkání či klepání. I při puštění na plný výkon navíc bývá radiátor zčásti studený.

Způsobují to bublinky vzduchu, jež se v topení mohou objevit třeba vlivem příliš rychlého napuštění vodou. Typicky tento problém nastává s novým topením během cca prvního roku jeho provozu. Zpravidla navíc nezáleží na tom, jestli se jedná o topení rodinného domu, který má vlastní kotel, nebo panelákového bytu vytápěného dálkově, problémy mívají všichni. V podstatě se vzniku tohoto jevu nedá ani nijak efektivně zabránit. Odvzdušnění je ale naštěstí v zásadě jednoduché a zvládnete ho i sami, nemusíte kvůli tomu obratem volat instalatéra.

Jak postupovat při odvzdušnění

Pakliže doma máme moderní otopnou soustavu, bylo u ní na tuto nezbytnou součást údržby pamatováno a výrobce ji přímo vybavil odvzdušňovacím ventilem. Nejužívanějšími typy ventilů jsou ruční a automatický, oba se připojují na závit, což vyžaduje jejich důkladné dotažení. Automatický ventil se instaluje na spíše rozsáhlejší soustavy, kde je riziko vzniku vzduchových kapes. Standardně je potřeba odvzdušňovací ventil využít jen tehdy, když nastane porucha. Obyčejný ručně ovládaný je proto vesměs plně dostačující.

Postup je pak poměrně jednoduchý: Ventilem otočíte, což u novějších typů jde snáze, u starších si možná budete muset pomoci šroubovákem, potažmo kleštěmi a vydatnou porcí fyzické síly. Pokud mají podobu knoflíku, půjde to bez jakýchkoli pomůcek i ručně. Jestliže jím ručně otočit nemůžete, dá se sehnat i speciální klíč, který má čtyřhran. Moderní typy klíčů jsou ty plastové, někdy i se zásobníky na vodu, stále se používají i klasické kovové varianty.

Ventilem pomalu otáčíme na levou stranu. Pak jen necháte unikat nežádoucí vzduch, což poznáte podle typického syčení, později už začne prskat voda. Poté bude voda již jen volně vytékat. Právě tady je nejvyšší čas ventil zase uzavřít, veškerý vzduch je definitivně pryč. Nezapomeňte si k ruce připravit i vhodnou nádobu a hadr. A dbejte na bezpečnost, unikající vzduch může být horký, mohli byste se o něj popálit.

O tom, zda před samotným odvzdušněním zapnout termostatické ventily či nikoli, nepanuje zcela jednoznačná shoda. Někdo radí je otočit na plný výkon a odvzdušnit během dne, jiní majitelé bytů doporučují je až 30 minut předem vypnout nebo v panelákových bytech provádět tento úkon spíše ve večerních hodinách, kdy už se čerpadla vypínají. Který způsob si tedy zvolíte, to je na vás. V případě panelových domů je vhodné provádět odvzdušnění ve všech bytech najednou. V rodinném domě začínáme těmi radiátory, které jsou položeny nejníže.

Radiátor

Autor: Gelly

Na co dále nezapomínat a co dělat, když odvzdušnění nepomáhá

Odvzdušnění možná budete muset opakovat více než jednou, je potřeba individuálně zkontrolovat každý radiátor. Taktéž bude nezbytné dopustit do topení vodu, aby byl celkový tlak v soustavě na požadovaných hodnotách. Optimální výše tlaku by měla být uvedena v materiálech, které vám spolu se zařízením dodal výrobce. Obvykle to bývá okolo 1,5 baru.

Pakliže se problémy nevyřešily, příčina tkví pravděpodobně jinde a sami si neporadíte. Bude nutné zavolat odborníky, kteří topný systém seřídí, případně zhodnotí, jestli například celá soustava není špatně vyprojektovaná. Projevit se může stejně tak závada na kotli. Někdy jsou viníky též nepříliš svědomití řemeslníci, kteří topení realizovali. Velmi zanedbané topné soustavy bývají problematické zejména u zmiňovaných panelových domů. Navíc odvzdušňovacími ventily bývají často vybaveny pouze byty v horních poschodích. I tady se vám vyplatí spíše povolat topenáře.

Jak často je potřeba topení odvzdušnit

Doporučuje se také odvzdušnit všechny radiátory preventivně, před začátkem každé topné sezóny, v některých zdrojích se uvádí dokonce interval každé tři měsíce, jinde se dočtete, že je nutné pravidelně odvzdušňovat dokonce každé čtyři týdny během celé topné sezóny. Opakovat byste postup měli rovněž pokaždé, když do systému dopustíte vodu. Dále samozřejmě tento úkon provádějte vždy dle potřeby. Zanedbané odvzdušňování dokáže významným způsobem zvýšit spotřebu energie, a tím i celkové náklady na vytápění.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články