Použití chemické kotvy
Chemická kotva se používá všude tam, kde je potřeba rychlé a zároveň vysoce účinné ukotvení. Využít ji můžete u výztuží nových zděných plotů (vybetonujete základ a dodatečně pomocí chemických kotev do něj ukotvíte výztuž), kotev pro pozednice, kotvení interiérových zábradlí a různých držáků pro televizi nebo police. Využití této substance je opravdu mnohostranné a navíc prokazuje skvělé výsledky.
Lze je použít do mnoha materiálů: betonu, plných cihel, kámene, i dutinových tvárnic...
Další použití: u balkonového zábradlí, zavěšení boileru, pergol, radiátorů, klimatizace. Využívá se zkrátka všude tam, kde je zapotřebí zajistit vysoce pevné uchycení.
Jak to vůbec funguje?
Chemické kotvy jsou na bázi vinylesterových a polyesterových pryskyřic. Balení (kartuše o různých velikostech, patrony, speciální náplně). Běžně používaná kartuše obsahuje dvě látky, které po smíchání spůstí reakci. Aplikační nástavec s pozvolným vytlačováním zajistí dokonalé promíchání obou látek (prvních cca 10 cm vytlačíme bokem, tato látka není dostatečně promíchaná, nepoužívá se).
Vždy je potřeba si přečíst příbalový leták nebo návod na kartuši, kde výrobce udává i dobu tvrdnutí, která velmi záleží na teplotě při aplikaci (čas se pohybuje od desítek minut po hodiny při velmi chladném počasí). U různých výrobců, ale i konkrétních produktů se jednotlivé hodnoty liší. Pro představu jak: některé jsou pro použití v interiéru nebo exteriéru, pro extrémní podmínky, nebo pro zimní montáž od -20°C.
Jak kotvu aplikovat?
Co budete potřebovat:
- kartuši chemické kotvy (Kartuše obsahuje většinou 1-2 pomocné míchací aplikační špičky, pokud budete 1 kartuši chemické kotvy používat vícekrát, pak je potřeba si náhradní dokoupit.)
- vytlačovací pistoli (Ideálně kvalitní s pomocným převodem.)
- vrtačku s vrtáky (Dostatečně výkonou, při vrtání do plných materiálů bude potřeba i s příklepem.)
- k čištění vyvrtaného otvoru ocelový kartáček, vysavač nebo pumpu na foukání vzduchu
- při kotvení do dutých materiálu trubičkovou síťku, na zkracování nůžky a kleště na uzavření zadní části síťky (existují i originální síťky, které nezkracujeme)
- kotvící prvky - závitové tyče, armaturu, ocelové profily apod.
Postup aplikace:
Před aplikací si přečtěte bezpečností list nebo údaje uvedené na obalu. Používejte správné ochranné pomůcky! Brýle, rukavice, ochranný oděv. V případě vrtání i ochranu sluchu.
TIP: pokud si nevíte rady, jak velký otvor vyvrtat pro konkrétní průměr zavitové tyče nebo armatury, najděte si technické listy konkrétní vámi použité chemické kotvy. U chemických kotev DEBBEX a PATTEX jsou v tech. listech přehledné tabulky.
- Nejdříve si na místě určení vyvrtejte požadovaný počet otvorů do požadované hloubky a připravte si i kotvící prvky. Jakmile začnete s vtlačováním směsi, tak budete muset pracovat velmi rychle. U dutých tvárnic nezapomeňte na sítka.
- Prach a drobné částečky vyfoukejte stlačeným vzduchem nebo vysajte vysavačem. K dokonalému vyčistění používejte i ocelový kartáček, který je o 1-2 mm větší než vyvrtaný otvor. Postup opakujte několikrát.
- Připravte si kartuše s aplikační špičkou, vložte tuto sadu do aplikační pistole a vytlačte několik centimetrů hmoty bokem. Správná barva této hmoty by měla být rovnoměrně stejná.
- Do vytvořeného otvoru následně vtlačte směs chemické kotvy. Pozor: u plných materiálů zaplňte 1/3 až 1/2 a naopak u dutých materiálů, kde použijete speciální sítko, jej zaplňte úplně. (sítko není součástí balení chemické kotvy)
- Následně rovnoměrně šroubujte kotvený prvek do otvoru s chemickou kotvou (ručně, nepotřebujete žádný přípravek). Většinou se používá závitová tyč, která se do otvoru zašroubuje po směru hodinových ručiček (pozor na závity s obráceným spádem, pak šroubujete obráceně).
- Věc určenou k připevnění nainstalujte až po plném vytvrdnutí a dotáhněte šrouby.
Chemická kotva je skvělým řešením k uchycení těžšího břemene do takřka libovolného podkladu.
Cenová dostupnost chemických kotev
Chemickou kotvu lze zakoupit v kterémkoliv stavebnictví nebo železářství a dokonce i v běžných supermarketech.
Pro standardní domácí využití doporučujeme zakupovat náplně s obsahem do 300 mililitrů. Tato velikost se dá nasadit do klasické stavební pistole určenou na silikony (mnohem lepší jsou aplikační pistole s převodem). Kvalitní kotvy začínají na cenách kolem 250 Kč ( v roce 2021).
Pro řemeslnické práce se hojně využívá kartuše s obsahem od 380 mililitrů, které se vytlačují speciálně upravenou pistolí. Chemické kotvy jsou určené do všech materiálů s výjimkou dřeva, izolace nebo sypkého materiálu.
- Více účelová chemická kotva Den Braven - kartuše 300 a 380 ml, rychle tuhnoucí, vhodné pro závitové tyče, aplikační teplota podle typu chemické kotvy až od -20° C. Výrobky:
- Kotva chemická Mastersil - vinylester, tvrdne v průběhu 6 minut bez rozpínaní, 300 ml
- Pattex CF 850 a CF 900 - 900 má oproti 850 vysokou chemickou odolnost
Kotvení v dutých materiálech
Na stavbách se často používají dutinové tvárnice (Porotherm, Heluz). Zde je nutné díry vrtat bez příklepu, aby se zbytečně neponičily přítomné komůrky. Do vyvrtané díry je dobré vsunout plastovou nebo kovovou síťku, čímž ušetříte nemalé množství chemické malty.
Vždy dodržujte zásady uvedené na kartuši či v příbalovém letáku!
Článek byl aktualizován 2.12.2021