Úvod  ›   ›   › 

Jak pracovat s chemickou kotvou?

  

Bez chemických příměsí a sloučenin by naše společnost nefungovala tak, jak jí známe. Chemie se dostává snad do všech odvětví a sfér lidského bytí. Své využití nachází jak v potravinářském průmyslu, tak i ve zdravotnictví nebo v našem případě ve stavebnictví.

Tento návod se bude týkat využití chemické kotvy a jejího použití v domácím kutilském prostředí. Řešení za pomocí chemického ukotvení je z pohledu aktuálních trendů velice oblíbený způsob se značnou využitelností. Umíte s touto pomůckou pracovat a víte, jaký postup aplikace je nejvhodnější?

Použití chemické kotvy

Chemická kotva se používá všude tam, kde se nenachází jiná možnost rychlého a zároveň vysoce účinného připevnění. Chemickou kotvou lze upevnit plechové zakončení komínu nebo například vchodovou stříšku přímo do fasády domu. Využití této substance je opravdu mnohostranné a navíc prokazuje skvělé výsledky odrážející se od životnosti a spokojenosti jednotlivých klientů. Chemické kotvy se rozdělují do několika typově odlišných segmentů dle charakteristických vlastností. Při volbě a určení správného typu se zaměřujeme na materiál, sílu v tahu i na váhu břemene, které je zapotřebí upevnit.  

Například u balkonového zábradlí sáhneme po kotvě z důvodu upevnění hmoždinek, kovových čepů nebo dříků. Stejnou strategii volíme při zavěšení boileru, pergoly, radiátoru, klimatizace. Využívá se zkrátka všude tam, kde je zapotřebí zajistit pevné uchycení.

Jak to vůbec funguje?

Podívejme se třeba na chemickou polyesterovou kotvu se sílou 900 kilogramů s použitelností do cihly, betonu, kamenu či dřeva. Kartuše disponuje dvěma oddělenými složkami při jejichž postupném vytlačování dochází ke smíchání a vytvoření potřebné tvrdnoucí reakce.

Vždy si přečtěte příbalový leták nebo návod na kartuši, kde výrobce udává dobu tvrdnutí. Ta se pohybuje v řádech několika minut s dobou vytvrdnutí okolo 45 minut.

V závislosti na využití určitého druhu chemické kotvy se dá využít až do teplot nepřesahující +80°C.

Dvousložkovou kotvu není nutné míchat, aplikační nástavec s pozvolným vytlačováním se o vše postará.

Jak kotvu aplikovat?

  • Nejdříve si na místě určení vyvrtejte díru do požadované hloubky.
  • Prach vyfoukejte stlačeným vzduchem nebo jej vysajte vysavačem.
  • Do takto vytvořeného otvoru následně vložte hmoždinku.
  • Věc určenou k připevnění nainstalujte až po vytvrdnutí a dotáhněte šrouby.
  • Chemická kotva je skvělým řešením uchycení těžšího břemene do takřka libovolného podkladu.
  • Vždy se držte přiloženého návodu a dodržujte bezpečnostní opatření.

Cenová dostupnost chemických kotev

Chemickou kotvu lze zakoupit v kterémkoliv stavebnictví nebo železářství.

Pro standardní domácí využití doporučujeme zakupovat náplně s obsahem do 300 mililitrů. Tato velikost se dá nasadit do klasické stavební pistole určenou na silikony. Kvalitní kotvy začínají na cenách od 250 Kč. Levnější verze nejsou dostatečné pro věšení náročnějších a zároveň těžších břemen. V tomto ohledu je lepší si připlatit a získat tak opravdu jistotu bezpečného uchycení k požadovanému materiálu.

Pro řemeslnické práce se hojně využívá kartuše s obsahem od 380 mililitrů, které se vytlačují speciálně upravenou pistolí. Chemické kotvy jsou určené do všech materiálů s výjimkou dřeva, izolace nebo sypkého materiálu.

  • Více účelová chemická kotva Den Braven - kartuše 300 a 380 ml, rychle tuhnoucí, pro závitové tyče M8 - M24, aplikační teplota od -5° C. Polyesterová pryskyřice se styrenem.
  • Kotva chemická Mastersil - vinylester, tvrdne v průběhu 6 minut bez rozpínaní, 300 ml
  • Pattex CF 850 a CF 900 - univerzální malta na bázi polyesterové živice

Kotvení v dutých materiálech

Trendy ve stavebnictví jasně hovoří o používání dutinových tvárnic (Porotherm, Heluz). Zde je nutné díry vrtat bez příklepu, aby se zbytečně neponičily přítomné komůrky. V opačném případě nebude do čeho kotvit. Do vyvrtané díry je dobré vsunout plastovou nebo kovovou síťku, čímž ušetříte nemalé množství chemické malty.

Vždy dodržujte zásady uvedené na kartuši či v příbalovém letáku!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (6 hlasů)