Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zastínit zasklenou terasu?

  

Užíváte si výhod zasklené terasy, ale vadí vám nadbytečné zahřívání, do očí vám svítí sluneční paprsky, terasa je příliš intenzivně prosvětlená nebo jen chcete větší soukromí? Vybrat správné řešení vám pomůže následující článek.

Zastínění ze shora

(pro příjemnější teplotu a neomezený výhled)

Chcete-li ve své zasklené terase dosáhnout příjemné teploty i v létě při stálém zachování výhledu, zvolte zastínění pomocí výsuvné markýzy. Nejúčinnější jsou v tomto případě markýzy, které jsou nainstalovány nad střechu. Mezi sklem a markýzou vznikne prostor, kterým proudí vzduch a chrání tak prosklenou střechu před přehříváním.

Nejčastěji se markýzy obsluhují manuálně a pomocí pohonů řízených jednotkami pro kabelové i bezdrátové ovládání. Výhodou bezdrátového ovládání je centrální jednotka, které časem můžete připojit i další stínící systémy ve vašem domově. Materiály markýz jsou různé, některé jsou dokonce opatřené UV ochranou a jsou vyrobené tak, že dokáží stíněný prostor ochladit. Rozhodně si při výběru dejte pozor na velmi levné varianty, které mají velmi nízkou životnost.

Boční stínění

(poskytuje soukromí i ukrýt před sluncem)

Stínění na čelní nebo po bočních stranách vás před nepříjemnou teplotou na terase ochrání méně účinněji, zato je vhodná pro doladění intenzity světla nebo zajištění soukromí. Opět platí, žezastínění umístěné venku poskytuje intenzivnější ochranu než to, které je použité uvnitř. Pro stěny terasy často stačí i vnitřní zastínění. Vybírat můžete z různých druhů:

Vertikální markýzy se instalují na čelní i boční profily konstrukce. Fungují na stejném principu jako střešní markýzy.

Rolety si můžete vybrat v mnoha druzích materiálů i vzorů. Jejich celistvá plocha působí nejen elegantně, ale je také odolná vůči větru.

  • Bambusové - se používají v interiéru a propouští více světla. Jsou oblíbené propřírodní vzhled interiéru.
  • Předokenní - z odolných materiálů jsou určené do exteriéru, kde pomáhají intenzivně chránit nejen před světlem, ale dokáží také snižovat hluk a mají vysokýtermoregulační efekt.
  • Screenové - se dají použít do interiéru, ale jsou určené především do exteriéru. Bývají vyrobené tak, že lze pozorovat krajinu venku, ale dovnitř není vidět. Jejich speciální screenová látka je složená ze skelného vlákna, PVC a polyesteru, čímž zaručuje vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. Nejčastěji je seženete poháněné elektromotorem, některé jsou doplněné o větrné nebo sluneční čidlo.

Žaluzie se hodí i do skleněných stěn kulatých, trojúhelníkových a dalších tvarů. Tradiční horizontální žaluzie terasu nijak neozvláštní, ale dokáží jí dodat variabilní úroveň světla astínu.

  • Plisované - jsou výborné pro atypické tvary. Samy disponují obrovským výběremtextilií, tvarů i technického provedení a způsobu ovládání.
  • Vertikální - jsou designově zajímavější a působí na větších plochách útulnějším dojmem, ale pro prosklené terasy nejsou příliš vhodné. Vítr s nimi silně hýbe a po čase tak dochází k jejich poškození.

Čtěte také: Jak na čištění žaluzií?

Závěsy vaší terase jistě propůjčí útulný i romantický vzhled. Tmavé závěsy z pevné látky vám poskytnou i zábranu před přehříváním v létě. Světlé vzdušné závěsy, popřípadě záclony poslouží hlavně pro dekorativní účely. Důležité je myslet i na to, že při otevření terasy budou závěsy povlávat ve větru. Vhodné jsou proto těžší závěsy, případně opatřené závažím ve spodním okraji. U těchto druhů závěsů většinou stačí, když jsou svázané k sobě, ostatní je potřeba k něčemu přivázat (nejčastěji ke sloupu).

Japonské stěny jsou ideálním řešením, Jestliže ze své terasy chcete mít spíše další obývací místnost. Vkusné japonské stěny, které se hodí na zastínění velkých ploch. Jsou uchyceny v lištách nahoře i dole a posouvají se pomocí šňůrky a kolejnic. Vyrábí se z kvalitních látek v nejrůznějších moderních vzorech. Primárně jsou určené pro interiéry, kde se shrnují ke stěně a zabírají šířku jednoho panelu. V případě, že byste si je vybrali pro celo prosklenou terasu, musíte počítat s tím, že vám budou stínit vždy na šířku jednoho panelu. Neslouží k úplnému zastínění, obvykle propouští alespoň část světla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články