Břízolit je jednovrstvá tvrdá cementová omítka, která se využívá zejména na vnější fasády budov.
Má rovný povrch s malými prohlubněmi a drobnými lesklými ploškami slídy. Setkáme se rovněž s označením brizolit nebo březolit. Název pochází od jména obce Horní Bříza, kde se s jeho výrobou po II. světové válce začalo.
V současnosti k jeho producentům patří hned několik firem například Sedlecký kaolin nebo Weber. Průmyslově vyrobený břízolit se dodává už pytlovaný. Obsahuje písek, hrubě drcenou slídu, vápenný hydrát a cement. Původně se dodával pouze v několika barvách (nejčastěji šedé, žluté a okrové), dnes je však jeho nabídka mnohem pestřejší a na trhu najdeme množství různých odstínů.
Jak se dělá břízolitová omítka?
Podklad pro nános musí být vždy upravený, pevný a suchý, zdící malta dostatečně vyzrálá.
Nesmí se na něm vyskytovat žádné řasy, plísně či prach.
Zakoupená břízolitová směs se smíchá v bubnové míchačce v předepsaném poměru s vodou. Ten bychom měli dodržet, neboť pak již nelze do břízolitu nic dodat.
Nejprve se nahodí jádro cementovou maltou. Takto vzniklá jádrová omítka by měla mít tloušťku minimálně 15 mm. Škrábaný břízolit lze nanášet ručně zednickou lžíci, aby byla dosažena 10 - milimetrová vrstva. Potřebovat budeme 25 kg/ metr čtvereční.
Plochu následně srovnáme stahovací latí či novodurovým nebo nerezovým hladítkem.
Po přiměřeném zavadnutí břízolit škrábeme pouze jedním směrem ocelovou škrabkou do té doby, než vznikne zcela rovinná plocha.
Stříkaný břízolit nanášíme pomocí speciálního mlýnku.
Po jeho naplnění připravenou směsí, otáčením kliky stříkáme omítku na podklad. Vrstva by měla být v tomto případě 4 mm tlustá a již ji není třeba nikterak upravovat. Spotřeba břízolitové směsi se pohybuje kolem 7 kg/čtvereční metr. Břízolitovou omítku lze poté různě barevně upravit. K tomu nám slouží fasádní nátěry.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 2.61/5 (18 hlasů)