Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak pracovat s marmolitem?

  

Možná to chvíli trvalo, ale dnes už máte jasno. Rozhodli jste se některá místa na domě a v zahradě pokrýt marmolitem. Za pomoci odborníků už dokonce víte i to, jaké množství budete potřebovat. Pak už stačí jediné, vrhnout se do práce. My bychom rádi pomohli, proto přinášíme návod, jak pracovat s marmolitem. Nebojte se, není to obtížné.

Než začneme marmolit nanášet

Před samotným počátkem nanášení marmolitu byste měli zvážit příhodnost povětrnostních podmínek. Určitě by nemělo pršet, být příliš vlhko, zima nebo dokonce mráz. Mimo to je třeba si uvědomit, že dekorativní omítku je vhodné nanášet na následující podklady:

  • klasickou nebo vápencovo-cementovou omítku
  • betonový základ
  • sádrokarton
  • vrstvy zateplovacích systémů uvnitř i venku

Pokud máte v tomto jasno, pak můžete přejít k přípravě podkladu.

Příprava podkladu

Marmolit je třeba nanášet na rovný a čistý podklad. Proto nejprve plochu očistěte od špíny, prachu nebo zbytku barev a odstraňte mastnotu způsobenou oleji. Následně vyrovnejte nerovnosti pomocí malty. Podklad by před začátkem nanášení měl být suchý a penetrovaný.

Příprava směsi marmolitu

Výhodou zakoupených směsí marmolitu je, že jsou již namíchané a obsahují i tmel. To je pro vás super zpráva, nemusíte totiž do směsi nic dalšího přidávat. Proto si připravte zednickou lžíci, popř. vrtačku s míchací metlou a směs důkladně promíchejte. Marmolit je připraven k nanášení, když hmota získá kašovitou konzistenci a nejsou v ní žádné hrudky. 

Samotné nanášení marmolitu

Připravenou směs marmolitu nanášejte jedním směrem rovnoměrně například nerezovým hladítkem. Jak jsme psali výše povrch by neměl být:

  • pokrytý zmrazky
  • enormně vlhký
  • znečištěný

Důležité je marmolit nanášet pravidelně a rovnoměrně a začínat vždy na straně či rohu budovy. Důležité je i pokrytí celé připravené plochy najednou, protože v případě zaschnutí tmelu může být viditelný ostrý přechod a to si v jedné ploše nikdo nepřeje. 

Jak dlouho bude marmolit schnout?

Po nanesení marmolitu bude třeba určitou dobu počkat než zaschne. Schnutí za běžných podmínek může trvat až 48 hodin. Vše závisí na stavu podkladu před nanášením, okolní teplotě a relativní vlhkosti vzduchu. 

  • Je třeba dodržet rozmezí teplot při nanášení marmolitu, ta by měla být mezi až 5 až 25 stupni Celsia. 

Na závěr pár dobrých rad

Při práci s marmolitem byste se měli vyvarovat především nulových a nižších teplot, popř. i přímého slunečního záření. Naprosto nevhodné je i nanášení ozdobných omítek při dešti nebo silném větru. To vše má přímý vliv např. na celistvost marmolitu nebo dokonce i na jeho odstín. Když si však dáte na vše pozor a budete se řídit našimi radami, tak se dílo určitě zdaří. Tak hurá do toho. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (7 hlasů)





Související články