Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Silikonová omítka jak se nanáší?

  

Než si dozvíme, jak se nanáší silikonová omítka, musíme si připomenout pár základních informací. Mezi ně patří, co je to silikon, kde všude můžeme použít silikonovou omítku a v neposlední řadě je to, jak se nanáší. Pojďme si tedy vysvětlit jednotlivé pojmy.

Silikon

Se silikonem se setkáváme prakticky všude. Ať už to medicína, kosmetika, stavební chemie, potravinářství, či elektronika. Jedná se o anorganicko - organické polymery, v jejichž hlavním řetězci se střídavě vyskytují křemík a kyslík. Má mnoho výhod mezi než patří: dlouhá životnost, je netoxický, tepelně odolný a zdravotně nezávadný. Bohužel, tím že má dlouhou životnost, je hůře odbouratelný a rozloží po více jak 300 000 let. Toto je dosti závažný problém pro životní prostředí. Dnešní moderní doba se však umí s tímto problémem vyrovnat, a na trhu se prodávají výrobky, které s přibližují vlastnostem čistého silikonu. Jedná se o jojobový nebo olivový olej.

Použití silikonové omítky

Silikonová omítka se používá při renovaci starých budov, staveb jak v interiérů, tak exteriérů. Podklad musí být pevný, bez známek nečistot, trhlin, ale i drsný, suchý, nesmí být vodoodpudivý. Mezi takové omítky se řadí vápenocementové, cementové, betonové, sádrové omítky, ale i sádrokartonové desky. Silikonové omítky nejsou vhodné pro čerstvé vápenné omítky, lakované, nebo olejované vrstvy, klihové nátěry, ale i materiály, které jsou z pryskyřice či plastu.

Postup při nanášení silikonové omítky

Než začnete se samotným nanášením, je dobré si připravit předem podmínky, tak samotný podklad. Podmínkami se myslí, vhodnou dobu nanášení. Okolní teplota by neměla spadnout pod 5º C. Ideálně je pracovat při teplejším počasí a okolní plochy, které se nenatírají, musí být dobře zakryty. Dalším postupem je podklad. Hodně často se stává, že firmy, které opravují venkovní fasády, vůbec neočistí podklad a pak se diví, že během pár měsíců omítka začne opadávat, někdy chytne plíseň, a v neposlední řadě se rychle zanáší. Pak je nutná opět oprava. Nejdříve tedy mechanicky odstraňte různé laky, nátěry, plísně, nerovnosti a podobně. Poté speciálními přípravky očistěte povrch. Tím zabráníte dalším vznikům řas, hub. Praskliny, trhliny můžete zastěrkovat pomocí různých stěrkovacích hmot a nechte důkladně vyschnout. Poté naneste penetrační nátěr a vyčkejte 24 hodin. První vrstvou je univerzální podklad, který zpevní a vyrovná omítku. Následně se použije silikonová omítka. Někteří výrobci silikonových omítek doporučují ředění 100 ml vody na 10 až 15 kilo omítky. Přečtěte si tedy důkladně návod, abyste poté nebyli překvapeni malého, ale i žádného účinku.. Nanášíme nerezovým hladítkem rovnoměrně a ve stejném směru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.1/5 (10 hlasů)





Související články