Jak se vypořádat s prasklinami v omítce?

Všichni to známe. Čas od času si čerstvě vymalujeme nový byt. Zatmelíme díry po obrázcích, protože je dáte na jiné místo a původní plochu využijete na něco jiného. Vyspravíte rohy okolo dveří a oken, postaráte se o drobné prasklinky. Vymalujete, dáte si záležet při výběru barev a motivu. Těšíte se z nového prostředí, ale až do dne, kdy se opět někde objeví nějaká prasklina v omítce. A většinou to bývá přibližně v tom stejném místě, kde jste je před časem tmelily.

Co je špatně? Proč není jednoduché se jich nadobro zbavit?

Při hledání řešení, je důležité umět určit příčinu vzniku těchto poškození omítky. Nejen, že jde o estetický problém, ale v určitých případech se jedná o statiku a tady jde i o život. Pokud před prasklinami a jinými defekty budeme zavírat oči, může nám dříve či později také, s trochou nadsázky, spadnout strop na hlavu. A jeho oprava bude finančně náročnější než jen koupě tmelu či speciální pásky.

Proč praská omítka

Důvodů může být několik. Je třeba si uvědomit, zda jde čistě o porušení omítky nebo jde o narušení konstrukce, tedy statiky.  Pokud se vám trhlina objevila v novostavbě, máte nárok na podání reklamace. V takovém případě se o nic nestaráte a necháte dodavatele sjednat nápravu škody. Pokud však prasklinu opravujete v již postaveném domě, musíte si poradit sami. A není to vůbec složité.

Omítka praská ze dvou důvodů.

  • Narušení konstrukce – Jedná se o veškeré změny objemu, tvaru nebo polohy. Stavba si může ještě tzv. sedat nebo se prohýbat. Obvykle dochází k překročení únosnosti, nedostatečné době proschnutí apod. Výstavba je stále rychlejší, než tomu bylo v minulosti. Vše je zrychlené a hrubá stavba nemá tolik času se připravit na její dokončení. Některé typy trhlin lze dopředu předpokládat a lze jim předejít, ale ani nejlepší statik a architekt někdy nezajistí nejlepší kvalitu konstrukce.
  • Špatný podklad – Podklad je často tvořen i několika vrstvami. Ty mají různou nasákavost, pevnost, roztažnost, tuhost, mění svůj objem na základě vlhkosti a teplot anebo se zde nacházejí určité nerovnosti, které při omítání způsobují různou tloušťku horní vrstvy.

Typy trhlin

Člověk je velice zručný a nápaditý. Ale svým chováním také způsobuje mnoho poškození objektů kolem sebe.

  • Vlasová trhlina neboli mastná – Jde o povrchovou vadu. Vyšší obsah pojiva, typ omítkového systému a rozdílná zrnitost materiálu vedou k jejich vzniku.
  • Smršťovací trhliny – a) čerstvá omítka – Objevují se chvilku po jejím nanesení. Zhruba 1-2 hod po natažení. Omítka moc rychle vysychá. Stačí ji udržovat dostatečně vlhkou a malé sítě trhlinek zmizí.
  1. b) tvrdá zaschlá omítka – Při nesprávné technologii omítky, nás mohou až půl roku po nanesení omítky, překvapit trhliny ve tvaru Y. Objevují se, když použijeme nesprávný omítkový systém vzhledem k podkladu či jeho samotnou skladbu. Také nedostatečné splynutí podkladu s omítkou je problém stejně jako jeho krátká doba zrání. Nic se nesmí uspěchat. Vše má svůj čas.

        3) Kapsa – Při velkém množství nanášení omítky, špatné konzistenci, nevhodném podkladu nebo přílišným uhlazováním povrchu vytvoříme kapsu, která se odlupuje od podkladu.

Jak a čím opravit popraskanou omítku

Jendou z neefektivnějších možností, je porušenou omítku seškrábat a nanést novou s lepším vlastnostmi a lepší skladbou. To však bývá dosti finančně náročné. Naštěstí existují levnější varianty, jak vrátit lesk dané stěně.

Prvně zkusíme jednoduchý test. Škrábneme do stěny nehtem nebo čímkoliv tvrdým co máte po ruce. Pokud se drolí, není pevná a kvalitní a je nutné omítku vyměnit. Pokud tomu tak není, můžeme se pustit do opravy.

Trhlinu je potřeba kolem oškrábat a dokonale vyčistit. Je nutné ji omýt, abychom dostaly pryč nejen prach a nečistoty, ale i mastnotu. Po dokonalém uschnutí se pustíme do vyplnění otvoru.

Použít můžeme sádru, tmel nebo vápennou omítku. Poslední jmenovaná je nejlepší volbou. Při nanášení musíme dbát na to, abychom neudělali opětovnou chybu. Podklad musí být dobře připraven k dobrému spojení s omítkou. Omítka nesmí být moc měkká, v silné vrstvě a bez většího množství pojiva. Tmel je velmi oblíben mezi laiky. Manipulace s ním je jednoduchá a práci s ním zvládne každý. Použití sádra k výspravě jen v krajních situacích. K ruce nám poslouží také speciální tmelící speciální pásky a výztuhy omítky. Na závěr přebrousíme.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.17/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články