Příprava pokoje
Strukturovanou omítku můžeme nanášet nejen na stropy, ale i obvodové stěny. Vždy se ale začíná stropem. Postup je poté stejný jak pro stropy, tak stěny.
Nejprve přesuňte nábytek, koberce do jiné místnosti. Pokud to není možné, vše zakryjte krycí plachtou, kterou zakoupíte v různých hobbymarketech. Stropní svítidla raději odmontujte, nebo taktéž dostatečně zakryjte. Pracovat bychom měli při dostatečném světle, v teplejších dnech a pravidelně větrat.
Oprava trhlin a nerovností
Důležitým krokem pro nanášení strukturované omítky je mít čistý, rovný povrch. Proto nepodceňujte důkladnou opravu různých trhlin, či nerovností. Jednak by postupem času mohlo dojít ke zvětšení trhlin, ale taktéž takové místo je ideální pro růst hub a mikroorganismů, které negativně působí na naše zdraví. Na opravu trhlin a nerovností můžete použít nejen klasickou sádru, ale taktéž suché štuky, či tmely. K vyrovnání používáme filcové, gumové, nebo molitanové hladítka. Po částečném zaschnutí povrch vyhladíme pomocí brusného kotouče.
Penetrovací vrstva
Penetrace se často zaměňuje s impregnací. Penetrace je jakýsi můstek pro další aplikaci vrstev. Sjednocuje savost povrchů a zpevní podklad. Kdežto impregnace je povrchový nátěr, který zabraňuje průnikům mikroorganismů a vlhkosti nejen do zdiva, tak dřeva, papírů, či jiného materiálů. Důkladně tedy natřete všechny rohy, místa penetrací a nechte zaschnout.
Základní nátěr
Základní nátěr by se neměl mít odlišnou barvu než tu, kterou jste si vybrali. Například žlutý podklad by měl být o řád světlejší, než výsledná sytá žlutá barva. Důkladně tedy natřete všechny rohy, místa a nechte uschnout. Ideálně přes noc, abychom ráno mohli vidět případné nedokonalosti a mohli jej opravit.
Čím udělat strukturu stěny?
Doba, kdy každý chtěl mít rovné stěny, je dávno pryč. Strukturované stěny působí nadčasově a interiéru dodávají pocit většího prostoru. Existuje nespočet druhů struktur, ale mezi nejoblíbenější patří typy kruhy, kříže, pruhy. Jejich výroba není nijak složitá, ale chce to šikovné ruce a trpělivost. Nejrychlejší způsob jak si udělat strukturovanou stěnu je přímo si zakoupit omítku s přísadou. Přísadu tvoří většinou písek, nebo nátěrové hmoty na bázi oleje, ale i latexu, či piliny dřeva.
Chcete-li si sami vyrobit strukturu, musíte dodržet pár základních pravidel, mezi něž patří: poměr přísady a omítky, doba míchaní, teplota a samotné nanášení. Obecně platí pravidlo, že jeden díl přísady se přidává do deseti dílů barvy, omítky. Důkladně se musí rozmíchat a teplota by neměla přesáhnout pokojovou teplotu. Máme-li takto připravenou omítku, můžeme tedy nanášet. Omítku lze nanášet ručně, nebo strojově. Kutilové především pracují ručně, a tedy použijí nejčastěji větší nerezové, nebo dřevěné hladítko. Na hladítko se nanese materiál a důkladně se roztírá po celé délce. Strukturu může vyrobit tak to:
Textura pomocí válečku
Práce ve dvou je vždy rychlejší a hlavně se docílí pravidelnosti struktury. Na trhu pro kutily existují několik typů válečků, které nám umožní vytvořit různé motivy. Jejich výhodou jsou nízké pořizovací náklady, pravidelnost, rychlost a váleček můžeme použít vícekrát.
Textura pomocí starších látek
Nemáte-li možnost si zakoupit váleček, tuto pomůcku jistě máme doma. Jsou to starší hadry, které nám poslouží k vytvoření nepravidelných struktur. Ano, práce je jistě náročnější, protože látky, především z bavlny, sají rychle materiál, ale zaručí nám originalitu. Stačí, když látky srolujete a roztíráte podle svých představ
Univerzální koště
Ne nadarmo se koštěti říká, že je univerzální. Používají ho nejen hospodyně v domácnosti při úklidu, ale taktéž kutilové při technické práci. Kostě nám dokonale vytvoří všelijaké struktury a práce s ním je nenáročná. Může nám však zanechat kousky dřevěných vláken, které ale nemají žádný vliv na strukturu, či kvalitu omítky.
Čtěte také: Štukování