Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak upravit mírně nerovné zdi?

  

Nerovná zeď představuje nepříjemnost, které se je vhodné co nejdříve zbavit. Důvody vzniku nerovností mohou být přitom různé. Některé mohou vzniknout odstraněním hřebíčků nebo skobiček. Nechtěné praskliny se však mohou objevit i jinak. Jak postupovat při úpravě nerovných zdí?

Příprava na úpravu nerovných zdí

  1. Ze všech otvorů a prasklin je nutné prostřednictvím štětce vymést prach.
  2. Trhliny se navlhčí.
  3. Další krok představuje vyplnění trhlin pomocí sádry, štuku nebo stěrky, přičemž se zarovnají s okolím takovým způsobem, aby vytvořily celistvý povrch.

Materiály vhodné k vyrovnání nerovností

K vyrovnání nerovností je možné využít suché štuky v pytlích, ale efektivnější jsou štuky, jež jsou již připravené k použití. Ty se prodávají v nádobách. Z moderních vyplňovacích materiálů se k vyrovnání nerovností užívají rovněž malířské stěrky. Jejich předností je skutečnost, že tvrdnou mnohem pomaleji než obyčejná sádra, takže má člověk poměrně dost času, aby svoji práci udělal pečlivým způsobem. Je totiž zřejmé, že nerovnosti nedokáže skrýt sebelepší malba. Se stěrkou je přitom možné vyplňovat trhliny až do hloubky 1,5 cm.

Akrylovým tmelům v tubě se raději vyhněte!

Pro vyrovnávání nerovností se nedoporučují levné akrylátové tmely v tubě, protože po uplynutí jistého času chemicky reagují a jsou schopny zapříčinit změny barev odstínů, což může vyústit v tvorbu nežádoucích map, které jistě majitele nepotěší.

Štukování je často užívaný způsob vyrovnání nerovností

Zásadní význam při vyrovnání nerovností má kvalitní štukování, k němuž je třeba malířská špachtle, dále potom navlhčená filcová hladítka a houbičky. U nového filcového hladítka se doporučuje namočit jej do vody a někde bokem s ním provést několik tahů, čímž dojde k obroušení vláken, takže se nebudou uvolňovat při filcování. Štukem je možné spravit odštípané rohy i jiné drobné vady, když je filcovým hladítkem nanášen řídký štuk přímo na stěny. Přece jen je ale lepší potáhnout štukem celou stěnu a pak ji prostřednictvím filcového hladítka vyhladit. Příliš hladké plochy lze rozrýpat pomocí hrany špachtle, aby mohl štuk ke stěně lépe přilnout.

Štukování krok za krokem

Postup štukování je následující:

  1. Štuk se nabere na umělohmotné hladítko, nanáší se na povrch stěny, přičemž hmota se nanáší vedle sebe i napříč. Roztírá se tak, aby byla pokud možno stejnoměrně zakrytá i vyrovnaná.
  2. Po částečném zaschnutí se plocha za pomoci namočeného filcového hladítka uhlazuje.
  3. Spáry mezi stěnami se zakončují jedním tahem, protože musí být rovné. Venkovní rohy se dokončují šikmými pohyby a závěrečným pohybem odshora dolů se dosáhne ostré hrany.
  4. Po úplném zaschnutí je nutné celé stěny přebrousit či omést. Dojde k srovnání plochy a vše vyhlíží jako novostavba.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)





Související články