Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vypadá okrová barva?

  

Okr - je zemitý pigment žluté až červené barvy (druh jílu s různým obsahem oxidu železa). Odtud je také odvozen název pro okrovou barvu. 

Stejně jako v módě nebo v komunikačních výrobcích najdeme trendy i v barvách. Nemyslíme barvy oblečení nebo mobilů, ale barvy v domácnosti, interiérech, domech…

Pro rok 2016 je podle odborníků hlášen návrat okrově zlaté. Okrová zlatá je ale úžasně univerzální a krásná barva, takže její návrat není vůbec překvapivý.

Do zlatova zbarvená okrová barva je dost světlá na to, aby přitahovala pozornost, ale zároveň ji lze nekonečně kombinovat s jinými odstíny. Jde o přirozený vývoj od měděné oranžové, která byla barvou předchozího roku.

Okrová barva je světlý odstín hnědé barvy s nádechem do žluta. Je vizuálně nenápadná, uplatní se v minimalistických prostorech stejně jako v dalších dekorativních stylech. Najdeme ji ve výtvarném umění i v přírodě. Jedná se o velmi teplou barvu, proto ji používáme všude tam, kde chceme potlačit barvu výmalby a naopak zvýraznit dekorativní předměty nebo nábytek.

V interiéru je neutrální barvou, která je vhodná do všech prostor. Tónů okrové barvy je velká škála. Na osvětlení stěny zvolte tmavší odstín, naopak tmavá místa místnosti vymalujte výrazně světlejším tónem téže barvy.

K okrové barvě nádherně ladí tmavě-modré doplňky, také bílá, tmavě-hnědá kůže.

Vytvoříte velmi teplý a útulný interiér.

Působí jako stabilizátor. Vyjadřuje smysl pro realitu, šetrnost, která může přecházet v lakotu. Mnoho okrové barvy je známkou egoismu, odmítavosti a vnitřní napjatosti.

Ač je to decentní varianta oranžové či žluté, je přes povahu svých kolegyň decentní, uklidňující, zároveň v nás probudí novou energii a je příjemně hřejivá.

Ať už této barvě říkáte hořčicová, mustard, okrová, či jinak v nás tato barva evokuje podzim - spadané listí.

Anebo také medová, zlatavá, dijonská či kukuřičná mají příjemnou relaxační schopnost. Na rozdíl od téměř otravné a výrazné žluté či signální oranžové se jedná se o neagresivní odstíny, jež i v jednom jediném, vhodně použitém bodu v interiéru dokážou oživit fádní plochu.

Jak namíchat okrovou barvu?

Budete potřebovat hodně žluté, kapičku červené a opravdu mrňavou kapku modré.

Vyměňte obyčejnou žlutou za okrovou!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (8 hlasů)

Související články