Úvod  › 

Jak natahovat perlinku?

  

Nově Jak na opravu omítek? popraskaly... Chcete si v novém bytě pověsit na stěnu obraz a zjistíte, že je hrbolatá... Noční můry mnohých z nás. Jenže co s tím? Řešením je v podstatě velmi jednoduchá záležitost, které se nadává perlinka. A jak už to tak u složitých problémů bývá, řešení je paradoxně snadné.

Co to ta perlinka je?

Jedná se o jakousi síťku, jejíž hlavní stavební složkou je skelné vlákno, ovšem můžeme narazit i na nějaké s příměsí. Muže jí být například textilní vlákno a tak podobně.

!!! POZOR !!! Při nákupu se nezapomeňte podívat, k čemu je vybraná perlinka určena. Některé jsou vhodné do interiéru, jiné např. na vnější fasády a mohou se lišit složením. Pokud si nejste jisti, nechte si v obchodě poradit.

Postup při natažení:

  1. Nejprve pečlivě změřte plochu, kterou chcete omítnout.
  2. Nakupte perlinku tak, aby vám spolehlivě vyšla i na nějaký pruh navíc. Pokud ji budete natahovat poprvé (což patrně budete, jestliže čtete tento článek), může se stát, že síťku roztrhnete, nebo narušíte, tak abyste ji měli čím nahradit. (Je to sice málo pravděpodobné, ale člověk nikdy neví.)
  3. Rovnoměrně rozetřete maltu na zeď.
  4. Perlinku přiložte odshora na zeď. To uděláte tak, že ji jemně budete přimačkávat a uhlazovat do malty.Dávejte pozor, aby se vám síťka nepokrčila.
    TIP: Je dobré dělat to ve dvou stylem, že máte perlinku stále smotanou v ruličce, jeden ji tlačí do malty a druhý pod ním pomalu rozmotává roli. Tím byste měli předejít pokrčení. Nevýhodou je, že si můžete zavazet.
  5. Pokud máte nataženo, vezměte zednický filc (taková ta destička s rukojetí) a pěkně perlinku zatřete do malty tak, aby z dálky vůbec nebyla vidět.
  6. Hotovo, máte nataženo! Teď už si jen můžete sednout a koukat, jak se vám to povedlo. Ovšem nezapomeňte stěnu nakonec omítnout. ;-)

Nakonec si pojďme říct, v čem by nám perlinka měla pomoct:

  • Bydlíte-li například u rušné silnice, nebo se z nějakého jiného důvodu u vás často setkáváte s otřesy, následkem čehož vám opadává omítka, je toto řešení pro vás ideálním.
  • Jste-li vystavováni častým a výrazným změnám klimatických podmínek, ani to vaší omítce nedělá dobře. použijte perlinku.

Výhodou je, že ji můžete natáhnout i přes starou omítku. Tak do práce a hodně štěstí!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)