Jak vyleštit kámen?

Zahrádka, to nejsou jenom rostliny. Zahrada je kus přírody, VÁŠ vlastní kus přírody. Ale ta zahrnuje i neživé věci. Kameny vypadají na zahradě skutečně výborně! Ale ne, když jsou obrostlé mechem, kazové atp. Dají se z nich tvořit cesty nebo dokonce i schody, fontánky, dají se dát na skalku nebo do jezírka... Zkrátka využití mají opravdu hodně. Proto chceme, aby dobře vypadaly. Pojďme si říct, jak je opracovat, abychom toho docílili.

Suchý způsob

Tento způsob můžete použít i doma, nedělá totiž nepořádek. Musíte ovšem počítat s tím, že výška kamene musí klesnout minimálně o jeden milimetr. Zbavujeme se tím zvětralé části. Je-li větší, musíme kámen snížit víc. Nástrojem vám k tomu bude pneumatická pistole. Nemusíte už ovšem používat žádná abraziva.

TIP! Použijete-li tuto techniku na schody, dávejte pozor, abyste všechny upravili cca do stejné výšky. Je dokázáno, že pokud se liší výška schodů třeba jen o 2 mm, je vysoká pravděpodobnost, že na nich zakopnete.

Mokrý způsob

Na mokro čistěte kameny jen venku, protože je zapotřebí abrazivního písku (použijte nejlépe křemičitý), který čistí za vysokého tlaku, na což slouží speciální zařízení, jež vyhání písek společně s vodou. Povrch se vyleští tím, že se zbrousí.

Chemicky

Chemickou cestou už nezbrousíte nic, ta slouží čistě k vyčištění povrchu. Má dvě fáze:

  1. Čištění - v této fázi se odstraní veškeré nečistoty. Jenže čistící prostředky, které zakoupíte bez problému ve stavebninách, jsou hodně agresivní. Proto nastává druhá fáze...
  2. Neutralizace - aby nám prostředek nerozežíral i samotný kámen, který si ponechat chceme, musíme zbytek zneutralizovat.

Impregnace

Možná vás to překvapí, ale i kameny se dají chránit před vnějšími vlivy, podobně jako třeba boty. Omezují tak zvětrávání, zabraňují růstu mechu atp.  I impregnátor lze pořídit ve stavebninách.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články