Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Perlinka jak na to?

  

Perlinka je armovací síťka vyrobená ze skelného vlákna, která se používá zejména k zamezení praskání omítky. Perlinka tedy pomáhá eliminovat nejčastější příčiny praskání vnitřních i vnějších omítek. Pomáhá omítkám odolávat proměnlivým klimatickým podmínkám, smršťování malty a pohybu izolačních desek, odolávat mechanickému poškození a také při styku dvou různých materiálů s rozdílným koeficientem roztažnosti.

Co budeme pro pokládání perlinky, nebo-li pro novou omítku potřebovat?

 • penetraci - pro sjednocení savosti a zpevnění podkladu
 • lepidlo na perlinku - lepící a stěrková hmota, do které se výztužná síťka vkládá
 • perlinku (armovací síťka ze skelného vlákna) např Perlinka Vertex R 117 za 22 Kč / m2 (cena k září 2022) Balení 1,1 x 50 m nebo Vertex R131. Tyto perlinky jsou vhodné pro zateplovací systémy ETICS. 
 • nerezové hladítko (se zuby 6 - 10 mm, optimálně 10; šířka hladítka může být nejčastěji od 280 do 680 mm ), brusné hladítko nebo škrabák
 • kýbl na lepidlo a penetraci, štětku či štětec nebo váleček na nanášení penetrace
 • míchadlo lepidla
 • nůžky nebo vylamovací nůž na zkracování perlinky
 • smeták, průmyslový vysavač
 • rohové a koutové lišty s perlinkou - pro vyztužení rohů a koutů
 • štuková omítka - pro finální omítku, jak na štukování se dočteme zde

Perlinka v balíku

Vlastní pokládání perlinky

 1. Zkontrolujeme, zda není perlinka znečištěná prachem nebo mastnotou, prach se dá do jisté míry očistit. Bohužel v případě znečištění mastnotou, hrozí, že perlinka nebude v lepidle držet, tak jak by měla a je lepší znečištěnou část nepoužívat.
 2. Podklad očistíme (v případě staré omítky, musíme omítku odstranit) a odstraníme nerovnosti škrabákem. Prach ometeme smetákem nebo lépe: vysajeme průmyslovým vysavačem.
 3. Podle savosti podkladu. Plochu napenetrujeme odpovídající penetrací a necháme ji vyschnout.
 4. Namícháme lepidlo.
 5. Před nanesením lepidla si připravíme pásy perlinky podle rozměru armované plochy.
 6. Naneseme vhodné lepidlo za použití hladítka. A to buď pouze hladkou stranou (vkládáme perlinku do hladké vrstvy lepidla). V tomto případě se pravěpodobně nevyhneme druhé vrstvě lepidla, která překryje prosvítající perlinku. A nebo za pomocí zubatého hladítka (vkládáme perlinku do zubaté vrstvy lepidla). V této variantě se protlačí lepidlo skrz oka perlinky. Druhá vrstva pak téměř není nutná.
 7. Pomocí hladké strany hladítka (nebo zednické lžíce) zatlačíme perlinku do lepidla a protlačené lepidlo rovnoměrně rozhladíme, tak aby perlinka byla dokonale obalená. Při tomto kroku nesmíme zapomenout, že se nám musí spoje jednotlivých pásů překrývat alespoň v šíři 10 cm. Pásy je vhodné pokládat na výšku. V případě potřeby perlinku přichytíme, v rozích můžeme pro přichycení použít rohové lišty s perlinkou.
 8. Nakonec provedeme výsledné vyhlazení vrstvy (tzv. přestěrkování) do ještě měkké první vrstvy.

Při vysokých teplotách (hlavně v letních měsících) dochází k rychlému schnutí lepidla. Tomu je potřeba zabránit např. stíněním nebo realizací pokládky ve vhodnější dobu: brzy ráno, večer (pozor na akumulaci tepla u podkladu) nebo v období, kdy bývá chladněji.

Na co si dát pozor

Pokud budeme hledat informace o postupu práce, můžeme se setkat s verzí, kdy přikládáme perlinku přímo na zeď a následně ji přetíráme lepidlem. Avšak lepidlo se pak nemusí dostat pod perlinku, což je nežádoucí (tento stav ovlivňuje výslednou pevnost). Některé firmy takto postupují, protože je to rychlejší a hlavně je nižší spotřeba lepidla, tudíž se jedná o levnější ošizenou verzi.

Pozor na teplotu podkladu. Vždy je potřeba pamatovat i na stav, kdy se vlivem vysokých teplot podklad zahřeje natolik, že lepidlo začne rychle tuhnout. Podle typu lepidla by teplota podkladu neměla přesáhnout 25°C, 30°C.

Při realizaci by perlinka měla být umístěna v 1/2 až 2/3 (blíže k vnějšímu lící). Minimální krytí perlinky lepidlem 1 mm. V přeložení vrstev perlinky 0,5 mm.

Při opravě popraskané omítky nesmíme zapomenout na to, že né všechny praskliny lze perlinkou opravit. Nejdříve musíme zjistit, co je příčinou vzniku prasklin a podle toho k opravě přistoupit. Někdy je potřeba v místě praskliny realizovat dilatační spáru nebo sešívání (zpevnění popraskané zdi). Musíme tzv. odstranit příčinu poruchy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.1/5 (40 hlasů)

RU


Související články