Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Perlinka jak na to?

  

Perlinka je armovací síťka vyrobená ze skelného vlákna, která se používá zejména k zamezení praskání omítky. Perlinka tedy pomáhá eliminovat nejčastější příčiny praskání vnitřních i vnějších omítek. Pomáhá omítkám odolávat proměnlivým klimatickým podmínkám, smršťování malty a pohybu izolačních desek, odolávat mechanickému poškození a také při styku dvou různých materiálů s rozdílným koeficientem roztažnosti.

Co budeme pro pokládání perlinky, nebo-li pro novou omítku potřebovat?

 • penetraci - pro sjednocení savosti a zpevnění podkladu
 • lepidlo na perlinku - lepící a stěrková hmota, do které se výztužná síťka vkládá
 • perlinku (armovací síťka ze skelného vlákna) např Perlinka Vertex R 117 za 16 Kč / m2 Balení 1,1 x 50 m nebo Vertex R131. Tyto perlinky jsou vhodné pro zateplovací systémy ETICS. 
 • rovnou nebo vroubkovanou hladítko
 • rohové a koutové lišty s perlinkou - pro vyztužení rohů a koutů
 • štuková omítka - pro finální omítku

Vlastní pokládání perlinky

 1. Zkontrolujeme, zda není perlinka znečištěná prachem nebo mastnotou, prach se dá do jisté míry očistit. Bohužel v případě znečištění mastnotou, hrozí, že perlinka nebude v lepidle držet, tak jak by měla a je lepší znečištěnou část nepoužívat.
 2. Podklad očistíme (v případě staré omítky, musíme omítku odstranit)
 3. Napenetrujeme podklad
 4. Naneseme vhodné lepidlo za použití hladítka, nanesená vrstva lepidla by měla být 4 až 6 mm tlustá.
 5. Pomocí hladké zednické lžíce (nebo hladítka) zatlačíme perlinku do lepidla. Při tomto kroku nesmíme zapomenout, že se nám musí spoje jednotlivých pásů překrývat alespoň v šíři 10 cm. Pásy je vhodné pokládat na výšku. V případě potřeby perlinku přichytíme, v rozích můžeme pro přichycení použít rohové lišty s perlinkou.
 6. Nakonec provedeme výsledné vyhlazení vrstvy tenkovrstvé stavební hmoty, tzv. přestěrkování.

Někdy bývá doporučováno přidávat penetrační činidlo do lepidla.

Na co si dát pozor

Pokud budete hledat informace o postupu práce, můžete se setkat s verzí, kdy přikládáme perlinku přímo na zeď a následně ji přetíráme lepidlem. Avšak lepidlo se pak nedostane pro perlinku a jsou výrazně poškozeny její ochranné schopnosti. Některé firmy takto postupují, protože je to rychlejší a hlavně je nižší spotřeba lepidla, tudíž se jedná o levnější ošizenou verzi.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.03/5 (30 hlasů)

Související články