Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím opravit praskliny ve zdivu?

  

Objeví-li se na zdi v pokoji prasklina, jak zareagujete? Koupíte designové samolepky a polepíte stěnu v duchu novodobého trendy stylu? Nebo se vylekáte a pozvete statika, aby se podíval, co se děje s vaším domem? Kdo má široké dilema mezi těmito možnostmi, měl by rozhodně číst dál, aby jednou nebyl zaskočen.

Drobné versus nebezpečně vypadající

Tyto a další podobné vady ve zdivu – na stěnách či stropech – jsou častým jevem jak v interiéru, tak v exteriéru. Mohou jimi být prasklinky menší i větší, svislé i vodorovné, nové či staré, oděrky i dírky, které narušují vzhled z hlediska estetického, ale možná i funkčního. Řešení by mělo vycházet ze závěrů a zjištění původu nerovnosti, jelikož může jít o banalitu, ale stejně tak i o závažný problém.

Kdy si poradíte sami

V případě, že praská omítka, si šikovný kutil poradí sám, nátěr postačí obrousit, místo poopravit, případné škvíry zasádrovat, zatmelit a znovu omítnout. Pokud praská zdivo starého domu a trhliny jsou již dosti viditelné, je třeba raději pozvat statika a najít příčiny sedání obvodových či jiných stěn a stropů. Mechanickou příčinou mohou být otřesy, které způsobuje například doprava nebo sedání domu, třeba z důvodu postupného sesouvání nezpevněné půdy. Příčiny mohou být různé, nejlépe je rozpoznají a pojmenují přizvaní odborníci – profesionálové z oboru stavebnictví. Ti také mohou nastínit, kudy by se měly ubírat opravy a úpravy nefunkčního zdiva.

Stavební nedostatky novostaveb

Odstranitelné i neodstranitelné vady novostaveb často vedou k reklamacím, kdy velkou roli sehrává také požadovaný znalecký posudek. Z těch běžnějších se nejčastěji jedná o špatné usazení oken, dveří, kdy se kolem tvoří podélné praskliny. Avšak neesteticky vypadají v novém příbytku i vlásečnicovité prasklinky ve vnitřních omítkách. Některé developerské firmy uvádějí, že jde o běžnou záležitost a samy navrhnou způsob opravy, včetně realizace.

Místní oprava

Rychlým a jednoduchým řešením je využití výztužných, spárovacích sklovláknových pásek a různých sádrokartonových bandáží. Tyto voděodolné a parotěsné pomůcky jsou běžně na trhu a vzhledem k tomu, že jejich základem je polyvinylchlorid , vynikají ohebností, pevností a přídržností k lepidlům. Jsou ideální pro prevenci trhlin ve spojích v interiéru.

Dalším způsobem, jak se zbavit nežádoucích a neestetických škvír, je jednoduchá manuální oprava, dříve prováděná sádrou. Dnešní moderní hmotou k zapravení je akrylový tmel, který jednoduše naneseme prstem do nežádoucích otvorů a zamázneme. Opravy tímto druhem tmelu jdou zbrousit a dokonce i přetřít disperzními barvami. Případná další povrchová úprava záleží již na charakteru zdiva.

Charakteristiky akrylátových tmelů *Deb Braven:

  • přetíratelnost disperzními barvami
  • vysoká přilnavost (zdivo, beton, dřevo, sádrokarton)
  • bez rozpouštědel
  • antikorozivní

* Den Braven - je světový producent tmelů, technických aerosolů, stavební chemie, silikonů atd.

Výběr tmelů

Kromě výše uvedených tmelů lze vybírat také z nabídky tmelů silikonových, které jsou elastické a více odolné, avšak nedají se brousit ani přetřít nátěrem. Důležité je také předem zjistit všechny klady a zápory plánovaného přípravku, zda bude odolný proti vlhkosti či UV záření, zda bude porézní, nebo zda ho bude nutné ještě poopravit. Tmely se vyrábějí dokonce v různých odstínech bílé, šedé a hnědé, plněny jsou do kelímků, kbelíků nebo kartuší.

Zpevnění zdiva chemickou cestou

Je-li nutné zdivo zpevnit, utěsnit a zajistit celkově co nejpevnější konstrukci stavby, je možné využít doporučených chemických injektáží pro rozmanité materiály, mezi něž patří kromě cihel i beton a kámen. Tyto technologie se používají také pro všechny typy vlhkého zdiva a slouží jako izolace.

Profesionální cestou

Je známo, že každý z nás je mistrem ve svém oboru. Ten umí to a ten zas tohle, není na místě domnívat se, že všechno co jednoduše vypadá, se dá také jednoduše zvládnout. U jakéhokoliv odborného problému, a tedy i u vzniklých prasklin, spár a děr ve zdivu, je tedy zcela na místě mít dostatek informací, což znamená oslovit profesionály a najít společně s nimi onu ideální, schůdnou cestu, která nás stávajících potíží zbaví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.43/5 (7 hlasů)

Související články