Úvod  › 

Jak namíchat špric?

  

Špric je první vrstva omítky, která se dělá z cementu a písku. Jeho název vznikl z němčiny (spritzen = stříkat), neboť se jedná o řídký nátěr, který po nánosu prská na všechny strany. Začal se používat zároveň s počátkem zdění plynosilikátů a tvárnic, protože jejich silná nasákavost neumožňovala kvalitní uchycení omítky. Směsi k výrobě špricu dostaneme dnes koupit v kutilských prodejnách. Ty stačí pak jenom v doporučeném poměru zředit s vodou. Můžeme si jej ale také vyrobit sami.

Výroba špricu

K výrobě jedné náplně běžné míchačky budeme potřebovat půl pytle vápna (15 kg), 2 lopaty cementu a písek s vodou v poměru tak, aby nakonec vznikla řídká kaše. Jestliže máme plnou míchačku, směs, pokud je dobře vyrobena, se nám během jejího provozu vylévá sama ven. Špric si můžeme udělat rovněž ze zbylé omítky tak, že ji zředíme vodou.

Použití špricu

Špric nahazujeme lžíci nebo lopatou. Nežádoucí je vznik velkých hrbolů, které nám pak překáží při nahazování jádra. Abychom tomu zabránili, musíme mít směs dostatečně řídkou. Před špricováním je nutné zeď navlhčit. Při této činnosti vzniká velký nepořádek, tak místo podložme fólií nebo papírem. Špric, který zatuhne, se pak špatně čistí, proto snažme se uklidit hned po dokončení práce.

Směsi na výrobu špricu

Na českém trhu se setkáme s mnoha výrobky určenými k výrobě špricu. Použít je lze jak pro ruční, tak strojní aplikaci. Směs rozmícháme s vodou v poměru, který udává výrobce. K tomu můžeme použít bubnovou nebo kontinuální míchačku. Míchání provádíme do doby, až dosáhneme rovnoměrné konzistence bez hrudek. Doba mísení by měla být v rozmezí od 3 do 5 minut. Po aplikaci špricu povrch dále neupravujme, ale ponechme hrubou strukturu. Doporučená tloušťka podhozu v jedné vrstvě je okolo 5 mm. Poté tento cementový nástřik nechme 3 dny vytvrdnout a vyzrát.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.46/5 (13 hlasů)