Recept na výrobu kvalitního špricu
K výrobě budeme potřebovat:
- 3 díly písku - Písek by měl být zrnitější, tak aby na povrchu stěny špric vytvořil spoustu výstupků, díky kterým se následně další vrstva (tzv. jádrová omítka) dokonale propojí. Vhodný je písek betonářský 0-4 mm na obrázku níže je šedý. Nebo žlutý písek, ale ten je vhodnější až na jádrovou omítku. Avšak lze jej použít např. v kombinaci s betonářským pískem. Přimícháním žlutého písku špric navíc tolik v kolečkách (kýblu) nesedá.
- 1 díl cementu - Portlandský směsný cement 32,5 R
- vodu
- kolečka, míchačku, konev
- naběračku, lžíci, lopatu, motyku
Špric připravený v kolečkách:
Jak postupuji: Do koleček naleji necelou 10-ti litrovou konev vody. Následně přidám první díl cementu a míchám motykou dokud nevznikne konzistentní vodová směs cementového mléka. Poté přidávám písek, dokud nevznikne ideální konzistence (ani vodová a ani maltová). Pokud je směs příliš hustá, přídám vodu a naopak pokud je moc vodová, tak cement s pískem.
Množství vody je variabilní. Hodně záleží na vlhkosti písku. Po dešti může být písek velmi mokrý (pokud jej nezakryjete plachtou). A naopak při horkých dnech velmi rychle vyschne.
Špric si můžeme udělat rovněž ze zbylé omítky tak, že ji zředíme vodou. Avšak zde si musíme dávat pozor. Omítky vytvořené z UNIMALTU bych nedoporučoval použít na špric. A to z toho důvodu, že následná jádrová omítka může při omítání stékat.
Pokud se rozhodneme míchat špric v míchačce, pak je nutné množství vody a složek přizpůsobit její velikosti. Existují míchačky na 1 kolečko, ale i více.
Pokud se nechcete trápit s určováním poměru složek, pak je vhodné si koupit hotovou namíchanou směs. Na konci článku uvádím výrobky. Ideální řešení pro malé plochy.
Nanášení špricu
Špric nahazujeme zednickou lžíci, naběračkou nebo lopatou. Nežádoucí je vznik velkých hrbolů, které nám pak překáží při nahazování jádrové omítky. Abychom tomu zabránili, musíme mít směs dostatečně řídkou. Před špricováním je nutné velmi suchou zeď navlhčit.
V průběhu nahazování je vhodné směs promíchávat. Tím zamezíte tvorbě hustě kaše na spodku koleček. Nahazujeme tak, aby vznikal zrnitý povrch.
Při špricování vzniká velký nepořádek, proto místo podložme fólií nebo kartonem. Špric, který ztuhne, se pak špatně čistí, proto se snažme jej uklidit hned po dokončení práce.
Takto vypadá zeď po nahození:
Alternativní postup: směsi na výrobu špricu
Na českém trhu se setkáme s mnoha výrobky určenými k výrobě špricu:
- Knauf MCS 2 balení 30 kg
- Baumit přednástřik 4mm - cementový podhoz (špric) - 25 kg
- Hasoft - HASSAN ŠPRIC - pro sanační omítky 25 kg (pozor nenanáší se celoplošně! optimálně jen na 50% plochy)
TIP: Před použitím si pročtěte technické listy. Případně návod na obalu.
Spotřeba na 1 m2: 5 - 10kg (při 100% pokrytí m2)
Použít je lze jak pro ruční, tak strojní aplikaci. Směs rozmícháme s vodou v poměru, který udává výrobce. K tomu můžeme použít bubnovou nebo kontinuální míchačku. Míchání provádíme do doby, až dosáhneme rovnoměrné konzistence bez hrudek. Doba mísení by měla být v rozmezí od 3 do 5 minut. Po aplikaci špricu povrch dále neupravujme, ale ponechme hrubou strukturu. Doporučená tloušťka podhozu v jedné vrstvě je do 5 mm. Poté tento cementový nástřik nechme minimálně 3 dny vytvrdnout a vyzrát. Doba zrání 1 mm/den.
Na co si dávat pozor
- podklad by měl být pevný, čistý, nezaprášený, nezmrznutý, neměl by být vodoodpudivý
- pokud je podklad příliš nasákavý, je nutné jej zkropit vodou (v opačném případě dojde k znehodnocení cementového špricu)
- aplikační teploty: teplota podkladu musí být v rozmezí 5-25°C při vyšších teplotách povrch pravidelně kropíme vodou
- povrch pokryjte špricem ze 75-100% (u Hassan špricu jen 50%)
- při horkých dnech našpricovaný povrch pravidelně vlhčíme
- povrch chráníme před větrem a slunečními paprsky (pomocí ochranné sítě, která se připevní na vnější stranu lešení)
Článek upraven 22.9.2021