Obklady

Lepení obkladů na stěnu (návod)

Obkládání stěny je specifická činnost, při které maximálně procvičíme svůj cit pro detail. Aby obložená stěna vypadala dokonale, je potřeba být velmi přesný. Každý milimetr hraje svou roli. V tomto návodě nalezneme kompletní postup z obkládání schodišťové stěny. Návod můžeme použít i na obkládání jiných stěn.

Jak správně opravit prasklou dlažbu nebo obklad?

Dlažby a obklady jsou naprosto běžnou součástí našich domovů. Jsou místa, která si bez nich neumíme představit jako koupelny. Někdy se však ozve rána a dlažba na zemi praskne, popřípadě se kousek odloupne. Situace, která se prostě někdy stane téměř každému. Dlažba či obklad někdy přijdou vinou nehody k úhoně. Špatná pokládka také může způsobit prasknutí. Přesto není třeba zoufat. Opravu zvládnete i sami.

Jak vyčistit dlažbu po spárování?

Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?

Čím obložit komín?

Komín přiznat anebo ho raději zkusit zamaskovat? Váháte, jestli vůbec je možné z komínu v interiéru udělat vkusný estetický prvek? Jaké jsou možnosti?

Čím obložit betonové schodiště?

Betonové schody bývají nevzhledné, jsou studené a špatně se udržují. Právě proto volíme jejich obložení. Často bývá právě schodiště dominantním prvkem interiéru a v tomto případě se vyplatí nešetřit na použitém materiálu. Také díky vysokému namáhání schodiště volíme obklad, který vydrží dlouho, beze změn, je bezpečný, vypadá dobře a snadno se udržuje.

Jak správně vybrat spárovací hmotu u obkladů a dlažby?

I přesto, že široké spáry mezi obklady či dlaždicemi jsou spíše módou minulosti, kvůli roztažnosti materiálu stále představují nezbytnost. Kromě svého funkčního účelu plní však také funkci estetickou. Chcete-li tedy, aby vaše koupelna, kuchyně, chodba či jiná místnost s dlažbou vypadala k světu a v ideálním případě i dlouho vydržela neporušená, vezměte před výběrem spárovací hmoty v potaz alespoň některá z těchto doporučení.

Jakou hydroizolaci pod keramické dlažby a obklady?

Mokré zdi ve vedlejší místnosti, opadávání balkonů nebo třeba drolení stavebního materiálu. Tyto problémy způsobuje vlhkost a pronikání vody do dlažby či obkladů. Použití pouze tmele v místech s výskytem vlhkostí, opravdu nestačí. Ovšem můžeme se podobným komplikacím vyhnout správně zvolenou hydroizolací a máme hned několik druhů. Pojďme si tedy společně vysvětlit jaké druhy máme a jejich využití.

Jak řezat a vrtat obklady a dlažbu?

Při lepení obkladaček nebo při pokládce dlažby se jistě nevyhnete řezání a vrtání. Není to ale nic, co byste nezvládli. Poradíme Vám, jak vrtat a řezat dlažbu a obklady, abyste byli s výsledkem spokojeni!

Chcete-li docílit dobrého výsledků a přitom se při práci příliš nezapotit, základem je dobré nářadí. K řezání dlažby či obkladů můžete použít buď řezačku nebo flexu (úhlovou brusku) s odpovídajícím kotoučem.

Jak odstranit zaschlou spárovací hmotu?

Jakmile spárovací hmota úplně zaschne, je velmi těžké její zbytky odstranit z kachliček. Možná byste zaschlou hmotu nejradši odstranili oškrábáním pomocí kovového nástroje, ale to může dlaždičky poškodit. Místo toho existují šetrnější způsoby.

Spáry obkladů jak vyčistit?

Čištění obkladů a zejména jejich spár může být poměrně náročnou a tudíž neoblíbenou činností. Na druhou stranu se snažíme, aby naše koupelny, podlaha v hale nebo v kuchyni vypadala stále, tak pěkně jako nová. 

Jak vybělit spáry u obkladů?

Kvůli vlhkosti, mastnotě a nečistotám, které se v průběhu času hromadí mezi spárami obkladů, dochází ke ztrácení bělosti. Abyste obnovili jejich vzhled, je důležité správné čištění. Postupů existuje několik, vždy je lepší čistit větší plochy po částech.

Jak obnovit spáry u kachliček?

Možná máte i vy podobný problém. Máte krásnou kuchyň nebo koupelnu, ale hyzdí ji zašedlé spáry u kachliček. Přesto, že pravidelně uklízíte a kachličky drhnete, stává se to. Spáry časem zašednou a kazí dojem z jinak krásně naleštěné koupelny.

Jak vyčistit zašlé spáry u obkladů v koupelně?

Koupelna je v každé domácností místem denního používání a zároveň prostorem, kde má hygiena výsadní postavení. Zářivě čistotná, to je přívlastek, který by chtěl své koupelně přiřadit každý. Na nějakou špínu však obyčejné mytí nestačí. Například takové spáry u obkladů, to je pořádný oříšek. Jak je rozlousknout?