Rohože plní funkci estetickou i praktickou, a to jak v interiéru tak v exteriéru. Jak si vybrat tu správnou a jak ji spolehlivě upevnit?
Rohože plní funkci estetickou i praktickou, a to jak v interiéru tak v exteriéru. Jak si vybrat tu správnou a jak ji spolehlivě upevnit?
Rohože se vyrábějí typicky z bambusu, ratanu či rákosu. Rákosové jsou nejlevnější, seženete je už za ceny zhruba okolo 200 Kč za pás o pětimetrové šíři a metru výšky, ale také nejméně odolné, proto se nehodí do exteriéru.
V interiéru se rohož používá jako ochrana exponovaných míst, nejčastěji u postele nebo všude tam, kde hrozí, že zeď bude osahaná, odřená či špinavá. Většinou tuto situaci znají hlavně rodiče malých dětí, které mají sklon sahat ne příliš čistýma ručičkama kamkoli. Problém se tak snadno řeší, protože bambus je velmi snadno omyvatelný.
Také mohou rohože posloužit coby izolace, aby na vás netáhlo ze studené zdi, pokud máte postel u okna. Výhodou je i jejich dlouhá životnost, doma vám vydrží deset i více let. Venku je životnost rohože přirozeně kratší, ale určitě se nemusíte bát toho, že ji bude nutné vyhodit po prvním dešti.
Asi nejjednodušší volbu představuje suchý zip. Stačí jej upevnit na zeď a protikus na rohož. V případě potřeby zase rohož snadno sundáte. Na zeď se suchý zip běžně přilepí, ale pozor, pouze na omítku, ne na malbu. Zip ji bez problémů udrží, maximální nosnost nejširších pruhů činí i více než 80 kilogramů a životnost lze počítat na tisíce lepících cyklů. Nevýhodou je určitě vyšší pořizovací cena této možnosti. Stejně kvalitní mechanickou odolností disponuje i oboustranná lepící páska, vyzkoušet ji můžete také.
Jinak mějte na paměti, že se neobejdete bez vrtání do zdi. Rohož tedy v podstatě není možné upevnit a zase sundat bez jakýchkoli stop.
Kromě rohoží vás čeká i nákup speciálních dřevěných lišt, které na ně přilepíte. Pozor, vzhledem k tomu, že uvedené rohože z bambusu či jiného podobného materiálu jsou velmi lehké, nalepit musíte lištu na spodní i horní okraj. Jinak se vám bude rohož kroutit. Potřebovat budete tudíž lepidlo na dřevo, celkem spolehlivě bude držet třeba známý Mamut.
Dále už se musíte vybavit pouze metrem, hmoždinkami, které jsou ve většině případů vhodnější než běžný hřebík, protože může poměrně snadno vypadnout, vrtačkou a trpělivostí. Vhodný rozměr lišt asi přímo neseženete, takže si budete muset ty zakoupené na míru uříznout. Nezapomeňte si tedy přichystat i pilku.
Po nalepení lišt a důkladném uschnutí lepidla si rozměřte vzdálenosti jednotlivých děr a opatrně odvrtejte. Aby vám rohož držela, stačit budou klidně i jen tři. Poté, co jste si díry předpřipravili, si pečlivě naměřte potřebné vzdálenosti na zdi.
Vzhledem k tomu, že rohož je poněkud neskladná díky svým rozměrům, nejlépe je si vzít k ruce pomocníka, který bude držet, ať můžete v poklidu měřit. Pak už se můžete pustit do vrtání, vložení hmoždinek a finálního upevnění rohože. Průměrně zručný kutil má celý postup přibližně do hodiny hotový.
Vyzkoušet můžete rovněž navrtání háčků do zdi. Na rohož upevníte kroužky a na zeď ji poté jednoduše navlečete.
Víceméně podobný postup lze aplikovat tam, kde chceme chceme tímto materiálem obložit větší plochu v bytě. Lepit můžeme univerzálním lepidlem typu Chemopren, dobře nám poslouží i tzv. tekuté hřebíky. A samozřejmě můžeme obklady i klasicky navrtat.
Rozhodneme-li se lepit, podklad musí být suchý, čistý, rovný a pečlivě odmaštěný. Doporučuje se také nejprve aplikovat penetraci. Podklad se tím zpevní a sjednotí, zejména z hlediska různé savosti.
Venku si přirozeně můžete dovolit i takový způsob upevnění, který je více vidět. Kdo se rozhodne dát rohož na plot, může vyzkoušet třeba vázací drát. Řada kutilů s úspěchem používá taktéž elektrikářskou stahovací pásku, která se osvědčila jako velmi spolehlivý způsob upevnění.