Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co dát za kuchyňskou linku?

  

Máte vybranou kuchyňskou linku a zbývá doladit poslední věc - jaký za kuchyň použít obklad? Stěna za kuchyňskou linkou je jednou z nejnamáhanějších částí kuchyně a zároveň je nejvíce vidět. Chceme aby byla dobře udržovatelná, vydržela i občasné hrubší zacházení a zároveň plnila i estetickou funkci. Co na její obložení použít, aby byly všechny body splněny? Dříve jsme měli na výběr jen z pár druhů klasických dlaždiček, dnes jsou možnosti daleko širší a my můžeme vybírat z velké spousty rozličných materiálů a designů.

Důležitá kritéria při výběru obložení kuchyně

  • údržba: snadno omyvatelné a nenáročné na údržbu, to je jeden z hlavních požadavků kuchařek i kuchařů
  • vzhled: záda kuchyně jsou velkou plochou, která může dotáhnout design kuchyně k dokonalosti, ale taky ho úplně potopit
  • cena: stejně jako je široká nabídka materiálů, je široké i cenové rozpětí

Deskové obklady

Jak už název napovídá, jedná se o velkoformátové desky v jednom kuse a beze spár. Jejich obliba v posledních letech vzrůstá a to především díky jejich snadné údržbě. Rozměry desek v některých případech dosahují délek i kolem 3 metrů, takže i v obrovské kuchyni nebudete mít více jak 2 - 3 spáry. Na úklid, údržbu a perfektní vzhled naprosto ideální. Díky široké nabídce materiálů, ze kterých jde takový obklad vyrobit, je široké i cenové rozpětí. Vybrat si může naprosto každý. A jaké materiály to jsou?

  • laminát: desky z laminátu jsou levné, dobře dostupné a na trhu se nabízí nekonečné množství dekorů. Obrovskou výhodou je to, že dekory laminátových desek na obklady pocházejí od stejných výrobců, jako laminátové pracovní desky. Obklad i pracovní desku hravě sladíte do jedné barvy a instalaci můžete objednat zároveň s kuchyňskou linkou. Jednoduché, praktické i levné. Pozor však na jednu výjimku - laminátový obklad nelze použít bezprostředně za plynovou varnou deskou. Cenově jde o nejdostupnější variantu obložení.
  • sklo: kalené sklo je pevné, tvrdé a takřka nerozbitné. Zároveň esteticky pozvedne kuchyňskou linku na vyšší úroveň. Jeho použití je možné i za plynovou varnou deskou, neublíží mu ani náraz hrnce. Se sklem se můžete designově opravdu vyřádit. Nejen že můžete volit různé barvy, ale také obrazce. Geometrické motivy, květiny, příroda, oblíbené obrazy? Dnes už vám firmy udělají sklo opravdu na míru dle vašeho přání. Nevýhodou skla je jeho vyšší pořizovací cena. Nikdy si však kvůli ceně nepořizujte sklo nekalené, takový nákup se vám nevyplatí, protože nekalené sklo se může snadno rozbít. Pokud si vyberete lesklou povrchovou úpravu, počítejte s tím, že na skle bude vidět každá kapička, což znamená každodenní čištění. Údržba je však jednoduchá, hladký povrch jde krásně a bez námahy setřít.
  • umělý kámen: nejčastěji Technistone nebo Silestone. Princip je stejný jako u laminátových desek. Výrobce kamenné desky vám na míru vyrobí pracovní desku i obklad. Na rozdíl od laminátu je ale umělý kámen tvrdý, odolný nárazu i poškrábání, nenasákavý a prakticky nezničitelný. Údržba je snadná, bezproblémová a obklad bude v perfektní kondici dlouhá léta. Skvělé vlastnosti jsou vykoupené i cenou, která několikanásobně převyšuje cenu laminátu i skla.
  • keramika: stejný princip jako u umělého kamene - tvrdá, odolná, nezničitelná, cenová hladina ale výrazně vyšší
  • tvarovatelný umělý kámen: nejčastěji Corian či Polystone. Obrovskou výhodou je jeho tepelná tvarovatelnost, díky které je možné napojit desku pracovní i obkladovou do jednoho celku. Vznikne tak jednolitá plocha beze spár, která bude naprosto hygienická a nenasákavá. Nevýhodou je nižší odolnost vůči poškrábání a opět vyšší cena.
  • nerezové desky: do ultra moderní domácnosti skvělý doplněk, z praktického hlediska ale nepoužitelné do kuchyní s vyšším provozem. Na nerezu je vše vidět, snadno se poškrábe a i jeho cena je vyšší.
  • žula, mramor: mramorový obklad je na použití do kuchyně nevhodný, protože je nasákavý a křehký. Jestli toužíte po přírodním materiálu, zvolte raději žulu, která je o něco tvrdší a pro použití vhodnější. Žula je nádherný přírodní materiál, cena ale patří opět k těm vyšším.

Stěrka

Stěrka není obkladem v pravém slova smyslu, ale jako jeho náhražka k nám pomalu začíná pronikat. V posledních letech se stává oblíbenou především v moderních, minimalistických domácnostech. Nejčastěji se používá pro imitaci vzhledu betonu. Originální design i snadná údržba z ní dělají špičku mezi obklady, širšímu využívání ale brání vyšší cena.

Dlažba

Ještě stále se najde dost těch, kteří preferují klasickou dlažbu. Proč ne? Je tvrdá, odolná, nabízí se ve spoustě dekorech a cenových hladinách. Například moderní geometrické vzory či vzory imitující portugalský přímořský styl, jsou aktuálně hodně v kurzu. Její jedinou nevýhodou je velké množství spár, které se hůře čistí. Tuto nevýhodu můžeme limitovat použitím velkoformátové dlažby. Naopak mozaika je do kuchyně nejméně doporučitelná.

Který ze zvolených obkladů je vítězem? Pro svoji snadnou údržbu, kompaktnost, snadno kombinovatelný design a příznivou cenu je pro většinu domácností jasnou volbou laminátová deska v těsném závěsu s tou skleněnou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.8/5 (5 hlasů)





Související články