Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Možnost skladování potravin

  

Možnosti skladování potravin nejsou neomezené. Správné skladování potravin je ale důležité pro zachování kvality potravin, obzvláště letní měsíce dávají potravinám zabrat. Jaké možnosti pro skladování potravin máme? 

Spíž

Spíž neboli lidově špajz či špajzka by neměla chybět v žádné domácnosti. Dříve byla nutností, protože nebyla možnost si každý den zajít cokoli dokoupit do obchodu. Dneska už takovou samozřejmostí není, ale výroba domácích marmelád i zavařenin se postupně vrací a na domácí zásoby je nutné mít domácí spíž. 

Pro správné skladování potravin je nutné, aby měla spíž správné odvětrávání. Může být v podobě okénka s mřížkou, případně větrací mřízky nebo ventilátoru. Pokud je ve špajzce okno, je důležité do něj dát síťku proti hmyzu, ve spíži voní jídlo i hmyzu či jiným zvířátkům. 

Pokud špajz teprve navrhujete, umístěte ho do nejchladnějšího prostoru bytu, ideálně na sever nebo východ, aby tam většinu dne nesvítilo slunce, podpoříte tak délku skladování potravin. 

Sklep

Další možností pro skladování potravin je sklep. Sklep - ať už v bytě nebo domě - je ideálním místem pro potraviny. Ideální teplota sklepu je 4-5°C, což je nejoptimálnější teplota, aby vám potraviny vydržely co nejdéle. Zdaleka ne ale všude lze takových teplot dosáhnout. Do sklepa je možné umístit teploměr a teplotu případně regulovat. Hlídat bychom ale měli, aby v zimě neklesla pod 1°C a v létě naopak nepřesáhla 15°C. 

Sklep je také vhodné pravidelně vyprazdňovat a vyčistit, aby tam nezbývaly nečistoty od předešlého skladování potravin, typicky zeleniny či ovoce. Při mytí polic a regálu lze přidat do vody trochu octu, který pohlcuje pachy a má antibakteriální účinky. Pokud je octu jen trochu, po čase vyvane, případně se poté police mohou setřít ještě hadříkem s čistícím prostředkem. 

Při skladování si dejte pozor na oddělení ovoce a zeleniny, ovoce snadno vsákne vůni zeleniny a to vám při jejím jezení moc chutnat nebude. Ovoce a zeleninu tedy umístěte do jiné části sklepu, případně alespoň oddělte příčkou či bedněním. 

Zahradní bunkr 

Pokud nemáte sklep, je ideálním řešením pořízení zahradního bunkru neboli plastového sklepa, který se umístí na pozemek, nemusí se hloubit díra, a přitom chladí zdarma bez elektřiny. Plastové sklepy teplotu udržují v létě i v zimě zdarma. 

Dají se pořídit v různých velikostech zhruba od 4 m2 až do 9 m2.  A výrobci udávají životnost až 25 let. Potraviny tam pak skladujete stejně jako v klasickém sklepě. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)