Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak umýt sprchový kout?

  

Ačkoliv by koupelna měla být z logiky věci nejčistší místo ve vašem domě, i příliš velké množství mýdla může vytvořit odolné skvrny a vodní kámen po nějaké době pokryje vše, kam se voda nebo pára dostane. Vedle běžné údržby je proto důležité jednou za čas provést důkladný úklid, který sice může být i namáhavý, ale odstraní všechny zažrané nečistoty. Jak takovou údržbu tedy provést?

Vodní kámen – všudypřítomný nepřítel koupelen

To nejvýraznější znečištění v koupelně způsobuje vodní kámen. Na skleněných dveřích sprchového koutu vytváří až neprůhledné mapy a všem povrchům bere jejich lesk. Pokud to necháte zajít až příliš daleko, zanese vám například hlavici ve sprše a ta může přestat téct. Existuje mnoho přípravků na jeho odstranění, avšak úplně vám postačí ocet nebo kyselina citrónová. Vytvořte si dostatek roztoku a zřeďte ho podle míry znečištění. Pokud ho necháte silně kyselý, nezapomeňte na ochranné rukavice. Takový roztok je pochopitelně použitelný na všechny ostatní nečistoty v koupelně jako například na usazené mýdlo.

Sprchová hlavice – vyčištění této části sprchy bývá nejsložitější. Vodní kámen se totiž usazuje v jednotlivých tryskách hlavice a čistit je po jednom by zabralo příliš času. Naštěstí existuje trik, který ji vyčistí celou naráz. Kyselý roztok nalijte do plastového pytlíku. Ten potom navlečte na hlavici tak, aby byla celá ponořená, a připevněte ji třeba gumičkou. Nechte nějakou dobu působit a pak jen jednoduše zapněte vodu. Vodní kámen by měl být rozpuštěný, a tak se vyplaví ven.

Kohoutek nebo jakýkoliv povrch – na vyleštění povrchu by vám měl stačit jen hadřík namočený v kyselém roztoku, popřípadě si pomozte kartáčem. Ušetřit čas vám však může, pokud jednoduše rozpůlíte citron a budete jím povrch přetírat. Dobře se také čistí, pokud jsou napařené po horké koupeli.

Omlaďte svoji koupelnu vyčistěním spár

Tmavé spáry jsou postrachem všech koupelen. Často si jich všimnete hned na první pohled a obzvlášť u bílých dlaždiček jsou nepřehlédnutelné. Zanechávají ve vás dojem špinavého prostředí, ale také dojem staré a neudržované koupelny. Jednoduchým způsobem ji však proměníte tak, že bude vypadat zase jako nová. I na silně zanesené spáry si poradí již výše zmíněný ocet nebo citron, efektivnější však bude, když smícháte vodu a prášek do pečiva. Vznikne vám bílá pasta, kterou na spáry kartáčkem naneste a trochu vydrhnete. Nechte pastu působit okolo deseti minut a poté spláchněte, budou znova bělostně zářit.

O odtok se postarejte včas

Čím delší vlasy máte, tím častěji zjišťujete, že se vám už zase ucpává odtok. Je to nevyhnutelné a časem se může výlevka ucpat dokonce i jen chlupy po holení. Úplně zanesený odtok se čistí mnohem déle, kolikrát budete muset proces na uvolnění opakovat i vícekrát, než uspějete, a tak nebuďte líní a zakročte, již když uvidíte první známky špatného odtoku vody. Do výlevky nasypte dva nebo tři prášky do pečiva a zalijte decilitrem octa. Nastane poněkud bouřlivá reakce, a proto výlevku ideálně uzavřete, čímž na odpad zapůsobí nejefektivněji. Po chvíli ji zalijte horkou vodou. Ta už by ji měla uvolnit úplně a zbavit ji všech vlasů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.8/5 (5 hlasů)





Související články