Sádrokarton (sádrokartonové desky)
Jedná se o sádrovou hmotu slisovanou mezi dva silné kartony. V případě, že se jedná o sádrokarton určený do koupelen či kuchyní, kde se předpokládá větší vlhkost, se desky navíc napustí silikonem. Sádrokarton se vyznačuje docela dobrou tepelnou i zvukovou izolací. Montuje se převážně na ocelové tenkostěnné profily.
Výhody sádrokartonu
Sádrokarton má bezesporu mnoho výhod. Mezi ně patří:
- tvarovatelnost
- pevnost
- snadná řezatelnost
- snadná instalace
- dlouhá životnost
- zdravotně nezávadné
Nevýhody sádrokartonu
Vedle výhod samozřejmě existují také nevýhody. Před použitím sádrokartonu určitě musíte brát v potaz:
- V kombinaci se sádrokartonem se nesmí používat í vápno, vodní sklo a silikáty.
- Před nátěrem je třeba sádrokarton penetrovat, při malování pak využijete více barvy, než byste čekali.
Sádrovláknitá deska
Fermacel není správný název, jedná se o zobecněný firemní název. Správně řečeno se jedná o sádrovláknitou desku neboli sádrovlákno. Sádrovláknitá deska na rozdíl od sádrokartonové není krytá kartonem, naopak je vyztužena celuózovými vlákny, což zvyšuje její pevnost a odolnost. Vedle sádrokartonových desek mají širší škálu využití. Používají se např. u dřevostaveb jako vyztužení dřevěných konstrukcí nosných stěn. Vyrábějí se také sádrovláknité podlahové desky, které výrazně tlumí dunění kroků.
Výhody sádrovlákna
- vysoká stabilita
- vysoká pevnost
- dobrá odolnost
- vyšší požární odolnost než u sádrokartonu
- výborná akustická izolace
- kvalitní tepelná izolace
- zdravotně nezávadné
Nevýhody sádrovlákna
- trochu obtížnější opracovatelnost
- oproti sádrokartonu o něco vyšší pořizovací cena
Co je lepší?
Není pochyb o tom, že je sádrovlákno výhodnější pro širší spektrum využití. Proto se v dnešní době využívá především právě sádrovlákno, a to hlavně v dřevostavbách. Sádrovláknité desky jsou oproti sádrokartonovým pevnější, lépe izolují a jsou odolnější vůči vlhku i požáru.
Práce se sádrokartonovými vlákny jsou sice o něco náročnější na opracovatelnost, ani tak se ovšem nejedná o nic složitého, co byste neměli zvládnout. K práci vám bohatě postačí i jednoduché ruční nářadí.
Co se týče tmelení, sádrokarton vychází o něco lépe. Oba druhy desek se tmelí spárovacím tmelem na bázi sádry. U sádrokartonu se ovšem musí použít ještě skelná nebo papírová páska, a to proto, aby se zabránilo praskání. U sádrovláknitých desek tento problém odpadá.
Další výhodou fermacelu je to, že je již od výroby naimpregnovaný. Je tedy odolný vůči vlhkosti a vám odpadají starosti s případnou další ochranou. Můžete jej bezstarostně používat i v kuchyni nebo koupelně. Zvláštní pozornost musíte věnovat spárám. K jejich vyplnění je nutné použít hydroizolační stěrky nebo jiné těsnící systémy, abyste zabránili pronikání vody.
Pozor si dejte také při nátěru - je vhodné používat barvy s nízkým obsahem vody. Než se pustíte do malování, pořádně si pročtěte složení nebo se v obchodě rovnou ptejte na barvy vhodné pro fermacel.
Jak už několikrát padlo, fermacel je mnohem odolnější. A to jak vůči ohni či vlhkosti, tak vůči mechanickým zásahům. Díky tomu můžete na sádrovláknité zdi věšet i poměrně těžké předměty. Na hmoždinku sádrovlákno unese až padesát kilo.
Z porovnání tedy jasně vyplývá, že je fermacel vhodnější. Jedinou stinnou stránkou je vyšší cena v porovnání se sádrokartonem. Rozhodně ale nedoporučujeme zbytečně šetřit, sádrokarton použijte opravdu jen tam, kde nemáte žádné vysoké nároky. Investice do sádrovlákna se vám určitě vyplatí.