Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak opravit starou betonovou podlahu v garáži?

  

Beton si díky své vysoké odolnosti a trvanlivosti získal vysokou oblibu při použití pro garážové podlahy. Dlouhé roky zůstává stejný, ale u podstatně starých betonových podlah v garáži snadno zaznamenáte narušení povrchu nebo dokonce větší praskliny. Přestože si podlahu můžete opravit sami ve snaze ušetřit, měli byste se snažit použít aspoň kvalitní přípravky, které se vám budou snadněji aplikovat.

Kdy je potřeba udělat podlahu znovu?

V některých případech může být oprava větších trhlin a poškození jen dočasným řešením. Pokud se rozpadá na víc místech nebo má velmi hluboké praskliny, měli byste zvážit renovaci celé podlahy. Po výměně volá i betonová podlaha, která se sesunula. Tyto závažnější problémy může způsobit několik příčin:

  • Nedokončené nebo špatně udělané přípravné práce před položením podlahy.

  • Špatná betonová směs.

  • Poškození vodou kvůli nedostatečnému odvodnění podlahy nebo pronikání vlhkosti z trhlin v základech.

  • Vystavení mrazu při špatném zateplení garáže.

Většina prasklin ale není strukturální povahy a dají se proto dobře opravit.

Vyčištění podlahy

Úplně vykliďte garáž tak, abyste měli k dispozici celou plochu podlahy. Důkladným vyčištěním můžete totiž odhalit menší praskliny, k jejichž opravě byste se museli později vracet. Například olejové skvrny vytváří iluzi bezchybného podkladu.

Proto je důležité se zbavit nejen prachu a další zažrané špíny, ale i mastnoty. Navíc použití opravných hmot je možné pouze na odmaštěný povrch. K tomu můžete použít domácí odmašťovací prostředky (jako je směs alkoholu a octa), bělidla nebo speciální přípravky určené na čištění mastnoty a rzi. Při čištění vám hodně pomůže i použití vysokotlakého čističe.

Garáž interiér

Autor: Dark Moon

Oprava prasklin

  • Jaké typy opravných hmot použít

Chcete-li při opravování betonové podlahy dosáhnout co nejlepších výsledků, vždy vybírejte výrobky na bázi epoxidu, polyuretanu a polyurea. Vytvrzují se do větší pevnosti, než má beton, a zabraňují pronikání vody. Výrobky na bázi vody nebo latexu nejsou tak odolné, po čase se smršťují dochází k jejich znehodnocení.

  • Odstraňte poškozený beton kolem prasklin

U hlubších prasklin je potřeba odstranit veškerý beton, který by se mohl nadále drolit nebo odlamovat. Nejlépe to jde pomocí dláta a palice. Nasměrujte dláto k prasklině a úderem palicí zkuste odhalit další možné praskliny. Postupujte tak po celé délce praskliny. Poté odstraňte všechen uvolněný nebo popraskaný beton tak, aby zůstal jen pevný podklad.

Vysajte (stavebním vysavačem) všechny úlomky a špínu. Přebruste prasklinu i její okolí ocelovým kartáčem, připravíte tak povrch pro nanesení opravných materiálů. Podlaha by měla být co nejvíc rovná, v případě potřeby ji proto ještě přebruste. Opravované místo ještě jednou vysajte.

  • Naneste opravnou hmotu

Konkrétní postup se liší podle pokynů výrobce daného produktu, ale obecný postup se dá shrnout do následujících kroků. Minimální pracovní teplota pro všechny používané přípravky je 5 stupňů, není vhodné pracovat při teplotě vyšší než 25 stupňů.

Před nanesením opravné hmoty byste měli na všechny praskliny použít penetraci. Po dokonalém promíchání pryskyřice a tvrdidla přelijete směs do další nádoby a znovu zamícháte. Poté naneste nylonovým válečkem nebo štětcem na opravovanou plochu tak, aby směs nevytvořila loužičky. Nechte zaschnout aspoň 24 hodin.

V případě levnější varianty, kdy použijete obyčejnou samonivelační stěrku, smícháte suchou směs s určitým množstvím vody, nejlépe pomocí vrtačky s nástavcem. Smě musí být úplně bez hrudek, poté potřebuje ještě jedno promíchání. Hmotu poté vylijete a rozetřete pomocí hladítka. Počítejte ale s tím, že samonivelační stěrka se hodí pro jemnější praskliny a ty větší budete muset vyplnit opravnou hmotou.

Odolnější možností jsou epoxidové stěrky, například plastbeton (třísložkový systém). Směs pořádně zamíchejte a vysypte na opravovanou plochu. Pomocí dřevěné latě rozhrňte a poté směs pevně upěchujte. Namočte si kovové hladítko v ředidle a zahlaďte do rovna.

Chcete-li si práci co nejvíc usnadnit, použijte opravný tmel (může být i renovační hmota na bázi cementu). Při jeho použití bývá předchozí penetrace nežádoucí, takže vynecháte jeden krok. Dobře promíchaný tmel nanášejte hladkou stěrkou tak, abyste ji do celého povrchu vmasírovali a zarovnali s okolím.

Počítejte s omezenou životností

Ve všech případech oprav musíte počítat s tím, že mají omezenou životnost a podlaha se při používání může nadále poškozovat (hlavně vlivem změny teplot a působením posypové soli). Pro větší odolnost můžete betonovou podlahu vydláždit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.43/5 (14 hlasů)






Související články