Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyčistit asfalt?

  

Asfalt patří na silnice, chodníky a příjezdové cesty, a nikam jinam. Ale určitě se vám už někdy stalo, že jste vy nebo váš zvířecí miláček šlápli do rozteklého asfaltu, nebo že jste projeli opravovaným úsekem komunikace a části asfaltu se přilepily na karosérii vašeho auta, nebo se vám asfalt dostal i na oblečení, tašku a podobně. Asfalt je směs, kterou lze skutečně velmi těžko odstranit. A je celkem jedno, jestli jde o čerstvou nebo starou skvrnu.

Jak se zbavit asfaltu z bot?

Šlápnutí do rozteklého asfaltu je ten nejběžnější způsob, jak se s touto hmotou zblízka setkat. Pokud si přinesete domů asfalt na podrážce nebo na podpatku, nepanikařte. Pokuste se co nejvíce vrstvy odstranit prostým odloupnutím, a to třeba ubrouskem nebo tupým nožem. Zbylou skvrnu pak pokryjte nějakým tukem, po kterém asfalt velmi dobře pouští. Aplikujte tedy sádlo, stolní olej, mast nebo vazelínu, prostě co máte po ruce, a zbytek dočistěte benzínem. Botu nakonec umyjte ve vodě s pracím prostředkem.

Jak odstranit asfalt ze srsti?

Ze zvířecí packy zkuste co největší množství odstranit mechanicky pomocí ubrousku nebo hadříku. Pak packu důkladně promastěte. Ideální je klasické sádlo, které nechte v silné vrstvě působit klidně až do rána. Aby vám zvířátko nedělalo mastné stopy po domě nebo si sádlo nevylizovalo, obvažte mu packu gázou, bandáží nebo obětujte starší silnou ponožku, kterou na packu nasadíte.

Ráno bude asfalt z packy pryč, případné zbytky už jednoduše vymyjete běžným zvířecím šamponem.

Stejně dobře asfalt pustí, i pokud jste do něj šlápli bosou nohou. Místo náležitě promastěte, na noc zabalte a ráno umyjte mýdlem.

Jak zachránit oblečení?

Z oblečení odstraníte asfalt tak, že po odloupnutí hrubého kusu na zbývající skvrnu nanesete opět nějaký tuk. Sádlo nebo běžný olej je opravdu tou nejsnazší a nejlépe dostupnou složkou, u které není třeba se obávat, že by vám oblečení poškodila, a je možné ji použít přímo. Asfalt na mastné dobře reaguje a změkčuje se. Na dočištění je pak vhodný benzínbenzen nebo jiné chemické rozpouštědlo jako je třeba TCE. Při čištění rozpouštědlem dejte ze spodní strany čištěné látky savý papír, který nečistotu pojme.

Čistěte, dokud skvrna nezmizne. Zbývající žlutý flek lze u bílého oblečení odstranit bělidlem. A samozřejmě všechny druhy prádla je třeba přeprat v běžném pracím prostředku. Je dobré si uvědomit, že jste textilii hodně promastili, proto je před praním vhodné použít nějaký odmašťovač. Nečekaně dobře poslouží obyčejný jar na nádobí.

Jak vyčistit karoserii?

Z karoserie auta nebo motorky dostanete asfalt tak, že namočíte hadřík do petroleje nebo benzínu a jemnými krouživými pohyby budete asfalt z laku vymývat. Na hůře dostupná místa nebo zvlášť odolné skvrny pomůže i speciální prostředek na odstraňování asfaltu, který lze běžně koupit i na benzinových pumpách. Odstraňování asfaltu provádějte vždy na dobře větraných místech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články