Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit nájezd do garáže?

  

Pokud máme automobil, často se trápíme s hledáním vhodného místa pro jeho zaparkování. Tento problém vyřešíme, postavíme - li si garáž. Ta je často součástí rodinných domů, ale může ji tvořit také zvláštní stavební objekt. V druhém případě si místo pro stavbu vybíráme podle několika kritérií. Jedním z nich je velikost a tvar pozemku. Důležitý je také terén a orientace stavby ke komunikacím.

Nejen samotná garáž, ale rovněž kvalitní cesta vedoucí k ní je velmi důležitá. Stavbu vždy umisťujeme tak, aby před ní byl dostatek místa. Od garážových vrat by měl být dvou až tříprocentní spád. Tím se zamezí zatékání srážkové vody.

Cesta ke garáži

U vjezdu do garáže se doporučuje maximálně 25 stupňový spád.

Protože tyto stavby jsou převážně v suterénu, není nutné počítat s dlouhou cestou. Avšak pokud bychom garáž umístili do výšky 2,5 metru, potřebovali bychom již příjezdovou komunikaci o délce 10 metrů.

Volit lze z několika typů povrchu.

Časté je pokrytí asfaltem. To nám umožňuje snadný vjezd a výjezd vozidla z garáže. Setkáme se také s betonovou a zámkovou dlažbou. Avšak zatravněnou plochu nejméně naruší zatravňovací dlažba, která zároveň plně vyhovuje provozu vozidel. Výběr vhodné přístupové komunikace k naší garáži závisí především od terénu, jejím umístění a druhu vozidla. S naším výběrem nám mohou pomoci stavební projektanti. Pokud se rozhodneme pro asfaltové pokrytí, při stavbě může dojít větším zatížením způsobeným pohybem stavebních strojů k poškození silničního svršku. Proto je vhodné vytvořit nejprve provizorní komunikaci.

Abychom získali pevný podklad vytvoříme kamenné podloží. Na něj pak naneseme betonovou stabilizační a spodní stabilní asfaltovou vrstvu. Teprve až po ukončení stavebních prací, kdy nebudeme už více používat těžkou stavební techniku, položíme vrchní asfaltový koberec.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.33/5 (3 hlasy)


Související články