Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyřešit vjezd do garáže?

  

Jistě to znáte. Je večer, vracíte se z práce domů, a jako každý den zacouváte autem do garáže, zavřete vrata, zamknete svého plechového miláčka, aby ho nikdo neukradl, a jdete domů.

Každodenní rutina, nic zajímavého, nad čím by stálo za to přemýšlet. Ale přesto i taková základní věc, jako je vjezd do garáže musí splňovat hodně požadavků, pokud nám má sloužit dobře a pohodlně a nekomplikovat nám život.

Příjezd na pozemek

Především, pokud se chystáte vymyslet, jak vyřešit vjezd do garáže, je potřeba vyřešit příjezd na pozemek. Hodně z nás má garáž postavenou tak, aby byla poblíž nějaké komunikace, silnice, nebo alespoň polní cesty. Ovšem někdy se stane, že vám v cestě bude zavazet zahrada nebo záhony. Musíte počítat s tím, že je nutné okolí přizpůsobit vjezdu, ne naopak.

Pokud tedy nechcete do garáže složitě manévrovat. Pak to tedy chce udělat prostor tak, aby cesta byla pokud možno rovná, a ne moc do kopce nebo z kopce. Samozřejmě jde o pohodlí za volantem, až budete do ní vyjíždět a zajíždět. Není příjemné rozjíždět se do kopce, tím méně do kopce couvat. A manévrovat při couvání mezi záhonky, grilem, pingpongovým stolem a udírnou asi také není nejlepší nápad.

Jednoduchá bílá garáž s širokými vraty se střechou z asfaltového šindelu.

Garáž bílá

Vjezdová brána

Často se vám také stane, že cesta do garáže vám protne plot. Pak je dobré udržet jeho celistvost, ale tak, aby nebylo zabráněno průjezdu. K tomu se hodí velká brána, kterou umístíte místo vystřižené části plotu. Záleží však, kolik prostoru máte kolem a jak jste nároční.

Je možné použít klasickou dvoukřídlou (nebo teoreticky i jednokřídlou), ovšem jen pokud je dostatek místa k otvírání křídel. V opačném případě vám pomůže posuvná brána. Pokud ji chcete otevřít, prostě ji jen posunete do strany a vyjedete, nebo pokud si připlatíte, můžete ji otevírat automaticky z pohodlí auta pouhým zmáčknutím tlačítka.

Velmi důležité ale je, aby byla dostatečně široká pro vaše auto. Bylo by nanejvýš hloupé pořídit si bránu, kterou vaše auto neprojede.

Příjezdová cesta

Jakmile vyřešíte tyto problémy, pak můžete přistoupit k samotné vjezdové cestě.

Možností, jak ji vyřešit, jsou spousty, a záleží pouze na vás, který si vyberete. Měl by v sobě skloubit praktičnost a estetičnost. Tudíž by měl vjezd být praktický, aby se nemohl rozbahnit, auto v něm nemohlo zapadnout, nebo vyjezdit koleje, ale zároveň by měl vzhledově ladit ke svému okolí.

Vjezd do garáže z betonu

Betonová příjezdová cesta do garáže Autor: PaulBr

Z toho, co bylo řečeno, je tedy jasné, že nechat vjezd do garáže jen zatravněný, holý, případně štěrkový, není nejlepší. Mnohem lepší bude, jestliže ke garáži povede vrstva betonu nebo asfaltu, ale přirozeně dobře ošetřeného, na základu a zajištěného, aby nepopraskal, určitě nic nepokazíte.

Nejběžnější a nejvhodnější je však použít dlažbu, kamenné mřížky nebo dlažební žulové kostky. Pokud je vhodně zasadíte do podkladu, spáry mezi nimi vyplníte pískem, nebo štěrkem, pak vám budou určitě sloužit dobře, jestliže je budete jednou za čas udržovat.

Garážové vrata

Poslední, co je třeba řešit, je samotná garáž. První zásada, musíte znát rozměr auta a tomu přizpůsobit velikost vrat, abyste pohodlně zajeli i vyjeli, a nemuseli hýbat zrcátky, nebo několikrát vyjet, a zkusit to znovu. Pak byste se teprve měli zajímat o estetický vzhled garáže. Oba tyto parametry je pak třeba zohlednit při hledání vhodných garážových vrat (tedy rozměr + vzhled).

Červené garážové vrata

Červená garážová vrata

K tomu je také třeba přihlédnout k prostoru kolem garáže, jaký typ vrat vám okolí dovoluje. Pokud máte málo místa, pak se nehodí jednokřídlá, ani dvoukřídlá vrata. Stejně tak výklopná vrata nejsou špatná, ale jsou náročná na prostor. Dobrým řešením jsou rolovací vrata, která se vysouvají směrem nahoru a zahýbají pod strop, odkud se opět spouští dolů.

Na vrata, stejně jako na předcházející věci je třeba při budování vjezdu do garáže hledět a dávat pozor. Ne vždy je to dobré právě levné, ale za pohodlí, klid a snadný vjezd do garáže stojí za to připlatit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (3 hlasy)

Související články