Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak postupovat při prodeji garáže?

  

Jste vlastníkem garáže, kterou již nevyužíváte, či jste se přestěhovali a vaše garáž je pro vás příliš daleko? Z těchto, ale možná také z mnoha jiných různých důvodů jste se rozhodli vaši garáž prodat a my vám v našem článku poradíme, jak při jejím prodeji postupovat. Přinášíme vám 7 tipů, kterých byste se měli držet.

    1. Úklid garáže
      Velmi důležité je garáž před jejím prodejem důkladně vyklidit a uklidit. Potenciální zájemci budou mít jen těžko zájem o garáž plnou harampádí, s jehož odklízením budou mít spousty práce.
    2. Pořízení fotografií
      Pokud je vaše garáž jako ze škatulky, pak byste měli přejít k dalšímu kroku – k detailnímu nafocení garáže. Pořiďte fotografie ze všech možných úhlů a také z venku garáže. Poslouží vám k co nejdetalnějšímu popisu.
    3. Zveřejněte vaši nabídku na internetu
      Největší možný počet potenciálních zájemců oslovíte především na internetu. Vyberte si proto co nejvhodnější (nejlépe co nejvíce navštěvovaný) inzertní server, na kterém vaši nabídku následně zveřejníte.
    4. Detailní popis
      Garáž co nejdetailněji popište, včetně jejich nedostatků. V případě, že požadujete vyšší cenu, než ostatní prodejci ve vašem okolí, pak doporučujeme uvést proč – například určité doplňky v ceně, elektronické automatické uzavírání dveří, lokalita atp.
    5. Kupní smlouva
      Už máte zájemce na koupi garáže? Pak rozhodně doporučujeme sepsat kupní smlouvu. Na internetu lze dohledat spousta vzorů, vyrázně však doporučujeme smlouvu sepsat s právníkem. Jedině tak jste stoprocentně chráněni v případě různých problémů.
    6. Návrh na vklad do katastru nemovitostí
      Oficiálním majitelem se kupující stává až ve chvíli, kdy je jeho jméno uvedeno v katastru nemovitostí. O vklad do katastru je možno 
      požádat třemi způsoby – přímo na podatelně, elektronicky (zde je třeba elektronického podpisu) a nebo poštou.
      V žádosti musí být uvedeno přesné znění toho, o jakou nemovitost se jedná, a také musí být přesně identifikované smluvní strany (těmi rozumějte vy jako původní majitel a zájemce jako majitel budoucí).
    7. Daň z příjmu
      Kupující platí daň z nabytí nemovitosti, tím se tedy vy, jakožto prodávající zabývat nemusíte. Nicméně se vás týká daň z příjmu. Výjimkou je pouze situace, kdy garáž vlastníte déle než 5 let. V takovém případě jste od platby daně osvobozeni.
      Výše daně je aktuálně stanovena na 15 procent. Není to však tak jednoduché – platí, že daná procentuální sazba je vypočtena tak, že se od ceny, za kterou jste garáž prodali odečte cena, za jakou jste ji v minulosti koupili. Pokud je výsledek kladný a ne záporný, je právě z tohoto rozdílu daň vypočtena.

Pokud se budete řídit našimi doporučeními v případě prodeje garáže, věříme, že vás nemůže nic překvapit a prodáte ji co nejdříve a bez jakýchkoli problémů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.57/5 (7 hlasů)





Související články