Poohlédneme-li se ve stavebninách nebo v kamenictvích po přírodním kamenu, zákonitě si musíme všimnout i výrazných cenových rozdílů mezi jednotlivými druhy kamene.
Kačírek je po písku nejlevnějším přírodním kamenným materiálem, a to je jedním z důvodů, pro tolik lidí volí právě jej.
Přesto bychom měli zvážit ještě před realizací projektu vhodnost naší volby z hlediska dlouhodobého, praktického i estetického.
Kačírek je velmi elegantní a moderní, ale upřímně řečeno, zahrada by byla mnohem krásnější, kdybychom se mu při výběru chodníku vyhnuli. Založení takového chodníku není ani nákladné a ani tak pracné, ale udržování (oblé kamínky není možné nijak stlačit, tedy zhutnit, a díky tomu vynikají mimořádnou klouzavostí, po každé pochůzce se rozjede) už vyžaduje hodně práce.
Pokud už musíme kačírek na chodník použít, zvolíme raději kombinaci materiálů nebo ho použijeme jako oblázkovou dlažbu.
-
Oblázková dlažba
-
byla lidmi tvořena už od pradávna, její zbytky nachází archeologové při odkrývání starověkých sídlišť, byla součástí nádvoří tvrzí, kostelů i hradů, tvořila cestičky vedoucí do podhradí a lemovala zápraží chalup našich předků.
-
Značná spotřeba materiálu i pracnost však zpravidla umožní realizovat jen menší plochy, jako jsou krátké pěšinky do předzahrádky, k nejbližšímu místu odpočinku, k terase, tvoří výplň okolí studny apod.
-
Základem plochy pro oblázkovou dlažbu je vyhloubení trasy v terénu dostatečně hluboko, tak, aby mohl být do ní nasypán drobný štěrk (pro zhutnění) do výše 10 cm. Štěrk tvoří drenáž i oporu pro dlažbu.
-
Vrchní vrstva, beton, do kterého klademe oblázky, má mít výšku 8 – 10 cm.
-
Pro stavbu si vybíráme kačírek (oblázky) o velikosti 4 až 6 cm. Musí být řádně promyté vodou.
-
Osadíme zahradní obrubníky. Zajistí pevný tvar chodníku a oddělí ho od okolí.
-
Betonová směs: prosátý říční písek a cement v poměru 4 : 1 (4 díly písku, 1 cementu). Konzistence nesmí být příliš řídká, ale důkladně promíchaná. Oblázky se do betonu kladou VŽDY na výšku, aby dobře držely. 5/6 výšky kačírku musí být v betonu a kladou se těsně u sebe, tím získá dlažba dokonalý vzhled.
-
Dbáme na rovný povrch plochy. Pomůžeme si prknem, které udusáme gumovou paličkou.
-
Jakmile částečně zatuhne beton, vymyjeme povrch oblázků od cementu – později, po úplném zatvrdnutí, by to bylo obzvlášť pracné a museli bychom se uchýlit k pomoci kyselin (šťavelová, citrónová) a použít velké množství vody k zabránění poleptání betonových spár.
-
Oblázková dlažba nejlépe vynikne v sousedství zelených ploch trávníku nebo kvetoucích záhonků. Mezi vhodné keře a rostliny, doplňující takový chodníček, řadíme skalníky, růže, hlohyně šarlatové, svídu bílou, levanduli, lupinu, kostřavu, kapradinu aj.
-
Kombinovaná dlažba
-
postup je obdobný jako u dlažby oblázkové, včetně obrubníků, jen místo betonové kaše použijeme maltu (písek není příliš vhodný, právě pro přítomnost kačírku, který by v něm nedržel). Dlažebním materiálem bude samozřejmě kačírek a různé kombinace materiálů.
-
Mozaika se kombinuje ze žuly, pískovce, zvlášť efektní je červenokostelecký, větší odpadové úlomky travertinu, betonové dlaždice, lícové cihly, dobře vypadají i dřevěné špalíky (alespoň 10 cm tloušťky a 20 cm v průměru, po náležité impregnaci).
-
Při kombinaci platí zásada – střídání pouze dvou druhů materiálů a maximálně dvou barev.
-
Pokud se rozhodneme oživit „anglickou dlažbu“ o dekorativní efekt oblázků, musíme uložit větší kamenné desky ke hranám cesty, čímž vznikne nepravidelný vlnovitý středový prostor. Do něj pak můžeme uložit oblázky kačírku.
Jako poslední možnost, jak na chodník z kačírku, se nabízí výroba jednotlivých dlaždic z kačírku doma sami.
Potřebujeme k tomu rozkládací rám z latí (výška 5 – 6 cm), rovný podklad, písek a betonovou směs (1 : 6).
Na podklad (nejlépe fólii), naneseme do rámu lehkou vrstvu písku. Na něj přidáme beton, po jehož mírném ztuhnutí zalijeme řidší směsí z 1 dílu cementu a 4 dílů prosátého písku. Další postup je stejný jako při výrobě oblázkové dlaby. Můžeme také použít i barvený beton.
Hotovou, zaschlou dlaždici pak obrátíme, vyjmeme z rámu a kartáčem odstraníme zbylý písek.