Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se vypořádat s nedostatkem místa v garáži?

  

Když se řekne garáž, jen pro málokoho to znamená pouze místo pro zaparkování vozu. Naopak, často slouží jako skladiště všeho možného, v horším případě si čeští kutilové z části garáže udělají dílnu.

Pokud vaše garáž přesně takto vypadá a vy se nechcete žádných věcí zbavit, možná máte problém. To, že svým automobilem parkujete v místě, kde hrozí, že jej odřete či že nemůžete každou chvíli nějakou z pečlivě uschovaných věcí najít, je sice nemilé, může to však být i horší.

Do hry totiž vstupuje i legislativa, která říká, že garáž a dílna musí fungovat jako dva oddělené prostory. Pozor je nutné si dát i na bezpečnost práce s tepelnými, elektrickými či plynovými spotřebiči nebo na skladování nádob s hořlavými nebo hoření podporujícími plyny. A ruku na srdce, komu se někdy něco podobného nepovedlo.

Bez ohledu na to, jak se podobná nařízení v České republice dodržují či nikoliv, to hlavní, o co nám v garáži jde, je přehlednost a efektivnost rozmístění všech věcí.

Základem je dostatek úložného prostoru

Jednak pro to, abyste ušetřili místo a jednak proto aby systémem ve vaší garáži nebyl chaos, začněme úložným prostorem. Garáž je často místem pro uskladnění neskladných věcí, které zabírají veliké množství prostoru. Využijete-li místo pod stropem, efektivně se jich zbavíte. Lze sem zavěsit například držáky na jízdní kola, případně lyže apod. Pod strop či do vyšších částí stěn si můžete pořídit police či závěsné boxy. Zůstaneme-li ještě ve výškách, veliké množství volného prostoru nabízí vytvoření falešných stropních podhledů několik decimetrů pod stropem. Vznikne vám tak jakési druhé patro, které je přímo ideální pro uložení málo používaných věcí.

Celé plochy stěn nabízejí dostatečné množství místa pro zavěšení nepříliš širokého vybavení, které lze pověsit. Typickým příkladem je nářadí všech velikostí. Pokud je naopak vaše garáž příliš úzká, ale disponuje decimetry navíc na délku, jako řešení nedostatku úložného místa se jeví veliký box nebo chcete-li skříň na zadní straně.

Obecně platí, že úložný prostor v garáží se nejefektivněji řeší nejrůznějšími policovými a regálovými systémy. Spoustu místa ušetříte například použitím výsuvných skříněk a polic. Na trhu jich existuje spousta, ti zručnější z vás si vše potřebné pro uskladnění majetku mohou snadno vyrobit sami. Dokážete tak vyplnit každý centimetr nevyužitého prostou.

Jestliže chcete do své garáže vměstnat alespoň nějaký pracovní stůl, asi nenaleznete místo pro pořádný ponk. Konkrétní velikost budete vybírat podle množství volného prostoru, vyplatí se jej ale opatřit zásuvkami či zadní deskou s otvory pro upevnění nástrojů. Extrémně úspornou variantu, která však trpí na stabilitě, představují stoly skládací.

Na závěr tohoto tématu přidáme praktický tip: veškeré úložné boxy, police, krabičky apod. si popisujte, ať víte, kam při hledání jejich obsahu rychle sáhnout.

Co okna a vrata?

Místo v garáži můžete získat i úpravou garáže samotné. Záleží například na typu vrat. Ty s křídlovým otevíráním dovnitř či ven nebo rolovací s vhodně umístěným boxem příliš prostoru nezaberou, pokud ale uvažujete o výklopných, které se ukládají pod stropem, ubírají vám možnost úložného prostoru.

Dalším rozhodovacím problémem je okno. To v garáži často nebývá, pokud zde ale chcete trávit více času, denní světlo se vám bude hodit. Na druhou stranu přijdete opět o místo pro uskladnění věcí.

Udělejte si systém

Než se budete do výstavby, přestavby či pouhého přeorganizování garáže pouštět, plánujte, počítejte a kreslete. Abyste totiž pak na konci nezjistili, že sice máte krásné police skříně, držáky na kolo či pracovní stůl, ale už se vám do vaší garáže nevejde to nejdůležitější – auto.

Plán se hodí i pro logické rozvržení věcí po garáži. Ty pravidelně užívané (nářadí) umístěte na dosah (výškově), ty málo používané či sezónní naopak do vyšších pater.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články