Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na příjezdovou cestu z asfaltu?

  

Každý, kdo máme rodinný dům, chceme, abychom měli hezké a udržované i jeho okolí. Rozumíme tím dobře udržovanou zahradu a také právě příjezdovou cestu, kterou si můžeme zvolit z námi požadovaného a pro nás dostupného materiálu. Nejčastěji zastoupený je zmiňovaný asfalt, o kterém si ještě řekneme bližší informace, dále beton nebo zámková dlažba. Samozřejmě se fantazii meze nekladou a existují i další speciální úpravy terénu...

Výběr materiálu

Nejprve je třeba si tedy rozhodnout, jaký materiál použijeme na příjezdovou cestu. Měli bychom zohlednit povětrnostní podmínky dané oblasti, samotný terén, zjistit si výši nákladů, spojených s údržbou a v neposlední řadě se koukat na náš možný rozpočet. Jako druhou věc, bychom měli vybrat takový materiál, který také zapadne do zmiňovaného prostředí.

Asfalt

Asfalt obsahuje drobné kamenné částice smíchané s ropou, jeho povrch je nejčastěji černý. Výhodou však je, že se dá různě dotónovat přidáním barev, popřípadě zbarvit přidáním jiného materiálu. Asfalt je méně finančně náročný než beton. Asfaltová příjezdová cesta se doporučuje kvůli naší bezpečnosti a dobré orientaci v šeru a ve tmě osvětlit.

Nevýhody asfaltu

Asfalt se doporučuje aplikovat do chladnějších oblastí, jelikož při velkém horku může dojít k jeho měknutí a tvorbě trhlin. O takovou cestu je třeba se starat po celý rok. Následná oprava je sice snadná, za to finančně nákladná. Jako další nevýhoda se zmiňuje uvolňování oleje, který může na jiné cestě nebo podlaze způsobit skvrny.

Výhody asfaltu

Největší výhodou je, že asfaltové řešení je velice spolehlivá varianta. Snadno se z něj odstraňuje sníh a nečistoty. V případě vysokého poškození není problém, znovu navrstvit.

Pokládka asfaltu

Pokládání asfaltu Autor: skeeze

Než začneme pracovat...

Nezapomeňme, že příjezdová cesta je stavbou, případně terénní úpravou, takže podléhá stavebnímu zákonu. Znamená to, že jako první musíme navštívit stavební úřad kvůli vyplnění dokumentů a získání stavebního povolení.

Příjezdová cesta by měla být upravená tak, aby byl poté asfalt stabilní. Tedy připravit tvrdý a pevný podklad. Ten zajistíme případným vybagrováním pole, louky nebo pozemku, kde se bude cesta stavět a následným zpevněním například kamenem, sutí apod.

Samotná pokládka asfaltu

Strojní

Asfalt se pokládá ve vrstvách horký pomocí stroje a válce, které můžeme vidět na silnicích a dálnicích při práci jejich zaměstnanců. Ti tuto činnost označují jako "balenou", tzv. asfalt "zapékají". Položenou vrstvu je opravdu potřeba pořádně udusat a ohraničit, aby se nerozlézala do trávy. Proto pokud se na aplikaci asfaltu někdo necítí, je lepší si zjednat firmu (nehledě na zajištění strojů, materiálu atd. atd.) a poté si sám pouze cestu každoročně opravovat.

Ruční

V různých menších či větších obchodech pro domácí kutily můžeme vidět balení, které se označuje jako balená asfaltová směs. Jedná se o studenou směs asfaltu, prodávající se většinou po 25ti kg (v případě velké spotřeby po paletách, kdy na jedné paletě je vyskládáno cca 40 ks).

Tento asfalt je určený přímo a jen pro domácí použití a díky studené směsi umožňuje dlouhodobé skladování. Může se zpracovávat za jakéhokoliv počasí kromě extrémního horka, a to po celý rok. Nevadí ani když prší, sněží nebo mrzne. Uvádí se teplota zpracování až do -10°C. Je určen právě pro menší povrchy a případné opravy.

Když si to tak vezmeme, dům, zahrada a právě k tomu příjezdová cesta nám dává dohromady celek našeho bydlení. Poté už je na každém, co vymyslí kolem příjezdové cesty. Ať už vysází stromky nebo květiny, vyseje trávu nebo přidá osvětlení....

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.14/5 (7 hlasů)






Související články