Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit zápach z čalouněného nábytku

  

Potřebujete se zbavit nechutného zápachu na vašem čalouněném nábytku? Nechejte se inspirovat lidmi, kteří řešili stejný problém jako vy. Přečtěte si zkušenosti ostatních a odstraňte konečně ten hrozný pach!

První rada vám pomůže, pokud zápach způsobí nějaké náhlé znečištění, nikoliv čas a postupné přijímání pachu z okolí. Když se např. stane vašemu dítěti na gauči nehoda, buďte co nejpohotovější.

Okamžitě si sežeňte čistič na čalounění obsahující desinfekci a dejte se do akce. Přípravků existuje opravdu spousta. Nejúčinněji hodnoceny jsou ty, které jsou určeny pro majitelé domácích mazlíčků. Nenechte se odradit, je to jen obchodní tah. Použitím těchto přípravků se z vás zvíře rozhodně nestane.

Kdybyste gauč jen hala bala otřeli a důkladné čištění nechali třeba až na předvánoční úklid, mohli byste pěkně litovat. Vlhký potah a výplň snadno napadnou bakterie... a to rozhodně cítit nechcete!

Pozor na teplou vodu!

Celý život ze všech stran slýcháte, že všechno nejlépe a nejefektivněji umyjete teplou vodou. Ruce po užití toalety, mastné nádobí i odolné fleky na oblečení. Pokud se ovšem chcete zbavit zápachů, je třeba na toto pravidlo na chvíli zapomenout. Teplá voda totiž pach umocňuje!Začněte proto čistit nejdříve studenou vodou, teplou použijte až nakonec, abyste odstranili i bakterie.

Eko možnosti

Na trhu je celá řada různých speciálních prostředků, které jsou vyrobeny tak, aby odstranily zápach. Obvykle však stojí dost peněz, a ne vždy se na jejich účinek můžete spolehnout. O špatném dopadu na přírodu ani nemluvě. Hledáte-li snadnější a k přírodě přátelštější řešení, kupte si v potravinách obyčejnou jedlou sodu. Soda má mnoho skvělých vlastností. Jednou z nich je schopnost neutralizovat zápach. Představte si, že je váš čalouněný nábytek nějaká dobrá buchta a vy ji chcete pocukrovat. Nasypte na zapáchající místa sodu a nechejte ji cca dvě hodiny pracovat. Nakonec daná místa vysajte. Zápach by měl být pryč!

Podobnou sílu jako jedlá soda má obyčejný ocet. Vyrobte si roztok z octu a vody, naneste jej nebo nastříkejte a nechejte pracovat. Pravda, ocet sám o sobě páchne, ale jeho zápach obvykle do půl hodiny vyprchá. Pokud ocet se sodou spojíte, získáte opravdu silného pomocníka v boji se zápachem. Rozhodně to stojí za pokus.

Osvěžovač textilií

Jednou, ne zrovna efektivní metodou, je zápach pouze maskovat. V drogérii zakoupíte za nízkou částku osvěžovače textilií. Podobně jako osvěžovače vzduchu mají schopnost neutralizovat zápach a textil případně i nábytek provonět. Tuto metodu ovšem budete muset provádět pořád dokola, je to podobné, jako kdybyste se nikdy nesprchovali a pach pouze zakrývali deodorantem. Osvěžovač si ale určitě kupte, jako krajní řešení nouzových případů je opravdu šikovný.

Sprej s desinfekcí

O něco účinnější než obyčejný osvěžovač je sprej s desinfekcí. Ten se postará nejen o vůni, ale také o zabití spousty bakterií, zápach by už se tedy neměl vracet, alespoň ne v takové míře.

Větrání

Máte-li zahradu, využijte horkých letních dní a nechte gauč nebo křesla pořádně vyvětrat venku. Sluníčko a teplý vzduch jim jedině pomohou. Dejte si ale pozor, aby venku nedošlo k nějakému znečištění. Rozhodně byste neměli na delší dobu odcházet pryč z domu. Sledujte oblohu a v případě, že budou mraky hrozit deštěm, raději odneste nábytek dovnitř. Kdybyste ho nechali zmoknout, už byste se nikdy nezbavili nechutného zatuchlého pachu. A to je přesný opak toho, o co jste usilovali, že?

Abyste byli v boji proti zápachů co nejúčinnější, zkuste jmenované tipy kombinovat. Jestli objevíte nějaký nový způsob, neváhejte a podělte se o něj na internetu. Kolegové-bojovníci vám budou za rady vděční.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)





Související články