Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jaké kameny použít na skalku?

  

Druh kamene na skalku je vhodné vybírat tak, aby se hodil k okolnímu prostředí. To znamená, aby byl podobný druhu kamene, který se v zahradě už vyskystuje, ať už přirozeně nebo v podobě ostatních prvků na zahradě - plot, studna, zeď. Pokud máte možnost, použijte kameny z vaší zahrady nebo jeho okolí.

Kameny ve skalce nejsou jen přírodním doplňkem, rovněž plní důležitou funkci pro rostliny. Zapuštěné kameny do země zajišťují chladnější prostředí v oblasti kořenů rostlin, díky tomu jim pomáhají udržovat mírně vlhkou půdu. Zároveň mohou sloužit jako menší stín - podle umístění a velikosti kamenů. 

Břidlice

Jedná se o velmi odolný kámen, který dobře odolává povětrnostním podmínkám. Má tmavou barvu, bývá nazýván také jako lomový kámen.

Opuka

Opuka je populární svým přírodním vzhledem, díky kterým se hodí do skalek, jedná se o prachovitý druh slínovce s pórovitou strukturou. Barevně je k dostání v různých odstínech od světlé až po tmavé barvy.

Pískovec

Pískovec je zpevněná hornina, která má příjemné žlutavé a hnědé odstíny, jedná se o měkký kámen.

Travertin

Složením odpovídá vápenci, je velmi pórovitý, má až děravou strukturu, která vytváří rustikální vzhled skalek. Je dostupný v široké baletě barev - od béžové po hnědou.

Tufa

Jedná se o druh horniny, který vzniká ze sopečného popelu. Má porézní strukturu a jedná se o lehčí druh horniny. Barevné odstíny má od světle žluté až po oranžový nádech.

Vápenec

Je druh kamene s pórovitou strukturou a dobrou propustností vody, snadno zvětrává a je v různých barevných variantách od bílé přes krémovou až po žlutou.

Žula

Jedná se o velmi tvrdý kámen, který má vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Používá se většinou hrubozrnná a je k dispozici v různých barvách, obvykle šedavě zbarvené, někdy s modrým odstínem. 

Pokud už máte vybrán druh kamene, ještě promyslete jeho uspořádání ve skalce. Zvažte, jestli chcete rostlinám vytvářet přistínění a jaký kus kamene by se vám kde líbil. Nejprve si kameny naskládejte jen tak na trávě a zkoušejte jako puzzle, jak se vám k sobě budou hodit. Zároveň myslete na to, aby tvořily kompaktní celek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články