Říká se, že koupelna je vizitkou naši domácnosti. Den začínáme v koupelně a do jisté míry nás ovlivňuje po celý zbytek dne. Jak velikou a zařízenou koupelnu potřebujeme, je na každém zvlášť. Ideálně je taková, kde se budeme cítit příjemně, bezpečně.
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Říká se, že koupelna je vizitkou naši domácnosti. Den začínáme v koupelně a do jisté míry nás ovlivňuje po celý zbytek dne. Jak velikou a zařízenou koupelnu potřebujeme, je na každém zvlášť. Ideálně je taková, kde se budeme cítit příjemně, bezpečně.
Mnoho domácnosti má stále starou litinovou vanu. Jejich výhodou je dlouhá životnost, příjemný komfort, ale i nádech starých, dobrých časů. Máte- li doma starou litinovou, smaltovanou vanu a má nějaký šrám, poškození, můžete ji renovovat. V zásadě se nejedná o nic složitého, ale musíte se dodržet pár základních postupů, kdy výsledkem je opět krásná vana.
Mezi častými vady van jsou různé škrábance, rýhy, ulomený smalt, rez, zdrsněný povrch. Ty se dají opravit běžným bílým tmelem, který stojí v průměru 150 Kč za 15 ml. Zakoupit ho můžete v hobymarktech. Tím získáte krásný nový kabát vaši vany. Neopraví vám ale rez, na to musíte použít jiný typ tmelu.
Rez, nebo-li koroze, není nic jiného než působení železa a vlhkého prostředí s kyslíkem. Tomuto jevu se nikdy nedá předejít, máte-li kovovou vanu. Je to přirozený jev každých kovových součástí, avšak i zde si můžete pomoci.
Prvním krokem je vyčištění vany od různých nečistot. Postačí vám k tomu jemný, pískový prášek, který odstraní i mastnoty. Důkladně tedy vyčistěte rohy, dno, opláchněte proudem teplé vody a vytřete do sucha.
Abyste nanesli antikorozní nátěr, musíte zdrsnit povrch vany. To se provádí buď ručně (smirkovým papírem), nebo mechanicky. Dojde k odstranění dalších nečistot, ale taktéž narušení povrchu, jež má za následek lepší ulpívání nátěru.
Máte-li takto připravenou vanu, stačí použít antikorozní tmel dle návodu. Nechte jeden den vytvrdnout tmel a druhý den zabruste do hladka a ztracena. Tato fáze je tím nejdůležitějším krokem pro získání opět nové vany, proto to nepodceňujte.
A jak získám lesklý povrch? V dnešní době si již můžete zakoupit antikorozní tmel s voskem. Tím ušetříte nejen čas, ale i peníze. Při práci důkladně větrejte, dodržujte správně bezpečnostní podmínky (oblečení, nekouřit), ale dávejte pozor i na průvan, aby se vám na novém nátěru nenanesli prachové části, hmyz a podobně.