Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit vosk z ubrusu? Zaručené rady

  

Potřebujete-li odstranit vosk z ubrusu tak, aby to opravdu fungovalo, existuje několik osvědčených způsobů s podobnými postupy. Odstraňujte vosk s ohledem na materiál ubrusu.

Nechte vytvrdnout vosk

Aby vosk šel dobře zlikvidovat, nikdy jej z ubrusu neodstraňujte horký nebo ještě měkký. Před jakýmkoli odstraňováním musí vosk úplně vytvrdnout.

Ubrus zchlaďte

Chcete-li uspíšit vytvrdnutí vosku nebo usnadnit jeho odstaňování, pomožte si chladem

  • ubrus dejte na 2-3 hodiny do mrazáku

  • použít můžete i kostku ledu nebo sáček s ledem, které dejte na chvíli na zašpiněné místo

    • odstraňte ubrus z chladu podle stavu vosku.

Zbavte se skvrn mechanicky

Jídelním nožem nebo hranou platební karty oškrábejte velké kusy vosku. Při tom je důležité, abyste používali tupé hrany, díky nimž si nezničíte ubrus. Jemných zbytků se zbavíte promnutím ubrusu v prstech, vosk by se měl drolit a úplně odpadnout.

Pomožte si teplem

Pokud se vám nepodařilo dostat pryč všechen vosk předchozím postupem, rozpusťte jej. Nachystejte si savý materiál, do kterého se přebytečný vosk působením tepla vsákne. Dobře funguje savý papír, papírové ubrousky nebo svačinové sáčky. Skvrnu překryjte papírem seshora a ubrus jím podložte také zespodu.

  • pomocí žehličky nebo fénu

Zašpiněný ubrus přežehlete žehličkou nastavenou na co nejvyšší možnou teplotu bez napařování, u citlivých materiálů použijte víc vrstev papíru. Místo žehličky můžete na místo foukat horký vzduch z fénu. Jakmile se mastnota vosku vsákne do papíru, vyměňte jej a pokračujte, dokud nebude papír úplně čistý.

  • pomocí horké vody

Polijte místo horkou vodou a nechte vosk rozpustit. Oškrábejte vše, co půjde, a okamžitě dejte ubrus vyprat.

Vyperte zbytky skvrn

Ubrus vyperte v pračce samostatně s pracím práškem a na co nejvyšší možnou teplotu. Pokud je to vzhledem k materiálu ubrusu možné, přidejte do pračky i trochu bělidla.

Na silně odolné skvrny s chemií

Nejdou-li skvrny odstranit výše zmíněnými postupy, použijte chemický odstraňovač (většinou se dá použít i na další odolné skvrny způsobené třeba asfaltem, žvýkačkami, lepidlem apod.). Pro lepší účinek nalijte přípravek na voskovou skvrnu a dejte ubrus napařit nad nádobou s vařící vodou.

Po chvíli látku promněte a skvrnu přelijte vroucí vodou. Ubrus vyperte samostatně v pračce s pracím práškem, snese-li to, i s trochou bělidla.

Barevné vosky zlikviduje líh

Když po odstranění vosku zůstanou na ubruse barevné skvrny, použijte tento postup. Většina vosků je obarvená anilinovým barvivem, na které zabírá líh.

Podložte ubrus ručníkem nebo papírovými utěrkami. Na čistý ručník nebo měkký hadr naneste malé množství lihu a jemně drhněte skvrnu. Jakmile se změní barva skvrny nebo ručníku na červeno, znamená to, že čištění zabírá. Pokračujte, dokud nebude skvrna úplně pryč. Vyperte ubrus podle pokynů na štítku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.9/5 (20 hlasů)

Související články