Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak zajistit nezamrznutí vody v trubkách?

  

V tomto článku se zaměříme na ochranu vodovodních potrubí v období mrazu. Pokud se jedná o objekt, kde bydlíme celoročně tak to není zas takový průser. Mnohem horší jsou rekreační objekty, kam jezdíme spíše v letních měsíc v zimě jen málokdy ne-li vůbec. Proto je důležité v těchtoobjektech dávat větší důraz na vodovodní potrubí.

Nikdo z nás by nechtěl řešit na jaře zamrzlé potrubí. V tom lepším případě by byla voda jen zamrzlá,ale v tom horším případě by se mohlo stát že by potrubí prasklo. A to nikdo z nás nechce.

Rekreační objekty, ale i obytné domy

Je období podzimu a začínáme opouštět chaty, chalupy a tak různě. Ale to že jen za sebou zamkneme není vše, musíme nejdříve objekt zazimovat. A to hlavně vodovodní popřípadě odpadní potrubí.Někdy totiž samotná izolace nestačí.

Existuje několik způsobů a některé si teď představíme. Ale určitě by jsme neměli zapomenout, že vypustit vodu z potrubí, které je uvnitř objektu nestačí . Jelikož furt nám zbyde voda v sifonech,boilerech a tak podobně.

Chemická ochrana

Nejlevnější nejdostupnější je obyčejná kuchyňská sůl, která změní vlastnost vody tak, že její bod mrznutí klesne na -20 stupňů. A není jí potřeba moc na každý litr vody postačí pár lžic. Ale má jedno mínus výrazně přispívá ke korozi pozinkovaného potrubí .

Další možností je použít denaturovaný líh který je též cenově přijatelný. Líh sice nemá vliv na korozi, ale ovlivňuje stárnutí těsnění.

různé nemrznoucí směsi bych moc nedoporučoval, jelikož jsou drahé obsahují toxickýetylenglykol. Který při náhodném požití způsobí poškození ledvin, jater a nervové soustavy.

Tepelná ochrana

Krom izolace na trubkách, která mnohdy nestačí můžeme danou místnost temperovat. Tato metoda se využívala již před několika lety v činžovních domech, kde v suterénu či sklepech se nechávali petrolejové lampy, které místo zahřívali na dostatečnou teplotu, při které voda v trubkách nemrzla.

V dnešní době ovšem nemusíme používat petrolejky, ale postačí menší elektrická topidla s termostatem, které zajistí teplotu vzduchu v místnosti na 5 stupňů.

Ovšem mnohem výhodnější pro dnešní dobu jsou topné kabely, které se obtáčejí kolem potrubí nebo vedou souběžně s ním.

Jeho příkon určujeme podle délky a světlosti porubí a podle předpokládaných minimálních teplot. Pro použití v chatkách, bytech se vyrábějí již hotové topné okruhy se zabudovaným  termostatem, kteréjsou zakončené kabelem, který se připojí rovnou do zásuvky.

Skládají se z dvoužilového odporového kabelu, který je na jednom konci vodotěsně uzavřen a na druhém je vyveden kabel se zástrčkou. Proto na samotnou instalaci nemusíte být žádný odborník. Stačí zastrčit zástrčku do zásuvky.

Avšak nezbytnou podmínkou zůstává kvalitní vrchní izolace potrubí, jejíž tloušťka ovlivňuje použitý výkon. Zde latí, že čím má lepší izolační vlastnosti, tím jsou menší nároky na výsledný výkon. Příkon i ceny jsou celkem nízké.

  • 2 m okruh s příkonem 24W – 1300 KČ
  • 10 m okruh s příkonem 118W – 2165 KČ

Menší nevýhodou je pořizovací cena a náklady na spotřebu energie. Ta vzroste o několik stovek korun.

Nejlevnější ochrana a nezapomínejte i na ostatní věci

Tato ochrana spočívá v tom, že všechnu vodu z trubek vypustíte. Ovšem nesmíte zapomínat, že je zde zbytková voda, která zůstane v sifonech, toaletách, boilerech apod..

Ve potrubí nesmí zůstat voda, která by mohla zmrznout. I když potrubí, konkrétně to co se používá v dnešní době polypropylénové, je odolné vůči tlaku, který by  vytvořil případný led, vodovodních kohoutcích to už neplatí. Nejvíc náchylný na mráz jsou vodoměry a čerpadla. Vodoměry bývají umístěné v šachtách nebo ve vnější části domu, které je náročné izolovat , hodně se používá, že se vodoměr omotá různým textil, ale to není to nejlepší řešení. Jelikož textil navlhne a zmrzne tak máme efekt, který nepotřebujeme. Chalupářům se osvědčila drť polystyrenu a aby se drť dala jednoduše vytáhnout, tak jí stačí nasypat do starých punčoch či něčeho podobného udělat tzv. balíčky, které pak naskládáme kolem vodoměru.

Stejným  způsobem ochráníme i čerpadlo. To ovšem bývá v zámrzné hloubce, tak je proto nutnévypustit z něj veškerou vodu a to i z trubek.

Na to se nejlépe osvědčilo natlakování trubek vzduchem a poté na nejnižším místě vypustit. Tím se veškerá voda dostane pryč.

Pokud se budete držet výše uvedených rad, nemělo by se stát, že by jste na jaře měli problém. Samozřejmě, že veškerá tyto opatření není nutná aplikovat všechny. Vše záleží na tom, kde to potřebujete. Pokud se jedná o chatu, kam jezdíte celoročně třeba na víkendy. Tak tam voda cirkuluje, tím nedojde k zamrznutí. Nemusíte se tolik starat o to. V opačném případě je nutné tomuto věnovat pozornost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (3 hlasy)





Související články