Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na ekologické izolování?

  

V dnešní době je veliký důraz kladen na ochranu životního prostředí a přírodních surovin. Zhoršující se klima (globální oteplování), ztráty krásných nedotčených pralesů a zdroj kyslíku, kontaminované spodní vody, nedostatek potravin, rostoucí populace a další negativa jsou pro mnohé státy varovným signálem, že je potřeba něco dělat, než jen mluvit.

Tuto skutečnost si uvědomují nejen jedinci na tomto světě, ale i malé, či nadnárodní firmy. Hledají možné, snadné řešení, jak pomoci přírodě a zároveň člověku, který tento problém způsobil.

Pojďme se tedy podívat na jeden ekologický materiál - na konopnou izolaci:

Konopná izolace

Konopí je rostlina, která je známá od pradávna. Správně se nazývá průmyslové konopí, kde se používalo a používá k výrobě lan, plátna, papíru, ale i oblečení. U nás je průmyslové konopí pěstováno pod přísnou státní kontrolou, jelikož je obecně známo o konopí, že je to halucinogenní látka.

Konopí seté (Cannabis sativa L.) je teplomilná jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi konopovité (Cannabaceae), původem zestřední Asie - zdroj: wikipedie

Konopné izolace se používají po celém světě díky své pevnosti, odolnosti proti povětrnostním, ale i přírodním vlivům, je pružná, reguluje tepelné a izolační vlastnosti a se řadí mezi přírodní izolátory.

Konopí

Cannabis sativa (Autor 29792566@N08 CC)

  • Vlhkost a propustnost - je zásadní problém, kterému čelí mnoho stavitelů, ale i obyvatelů. Nedostatek prodyšnosti stavby může vést k poškození konstrukce, například k hnilobě dřeva, nebo k růstu hub, plísní (Jak na plísně?) a tím je spojeno taktéž i naše zdraví. Konopí může absorbovat vlhkost až do 20 % své váhy, bez zhoršení tepelného výkonu. Navíc umožňuje lépe regulovat vlhkost. Tato schopnost regulace se nejvíce používá u dřevěných rámových konstrukcí.
  • Tepelná izolace - je ověřeno a dokázáno, že přírodní materiály mají lepší a vyšší tepelnou odolnost, která jim umožňuje udržet teplo uvnitř materiálů a zároveň schopnost regulovat vnitřní prostředí. Tedy to, že v zimním období bude vaše stavba chráněna proti chladu a zároveň dodá pocit tepla. A opačně, v letním období nabízí určitou ochranu proti přehřátí.
  • Životnostkonopná vlákna vynikají svoji pevností a udržují si polotuhou strukturu (pružnou), která je odolnější proti zborcení. Díky těmto vlastnostem je tento materiál trvanlivý a zajišťuje zachování energetické účinnosti. Na konci života stavby můžete konopnou izolaci buď spálit, aby poskytl další zdroj energie, nebo biologicky odbourat.

Použití

Používá se především v uzavřených prostorech, jako jsou stěny, podlahy, podkroví a podobně. Práce s ní je velice jednoduchá, levná, efektivní. Zajišťuje zdravé prostředí a dobré mikroklima.

Moderní technologie

Díky novým technologiím už dokážeme přesněji rozpoznat složení různých materiálů a využít je na maximum.

Správně zvolená kombinace několika materiálů nám pomůže jednak po stránce ekonomické, ale taktéž ekologické. Je to dlouhá cesta vývojů a testů, nicméně už teď můžeme vidět na různých materiálech jejich proměnu, ačkoliv pořizovací cena je dosti vysoká.

Největší změnu zaznamenalo stavebnictví. Kdy dochází návrat k přírodním materiálům, jako je bavlna, hlína, ovčí vlna, konopí, kámen a podobně.

  • Bavlna je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium. Wikipedie
  • Hlína je z geologického hlediska soudržná zemina (nezpevněná hornina), která se skládá z částic různé velikosti, vždy však menších než 2 milimetry. Wikipedie
  • Ovčí vlna je textilní surovina ze srsti ovce domácíWikipedie
  • Konopí (Cannabis) je rod jednoletých bylin z čeledi konopovítých. Wikipedie
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články