Uzení

Uzení sýrů - kompletní návod pro inspiraci

Domácí udírny jsou stále oblíbenějším vybavením zahrad, které umožňuje přípravu skutečných lahůdek. Vedle klasického uzeného masa a masných výrobků jsou to především uzené sýry. V porovnání se sýry z obchodu, u nichž je zauzení dosahováno průmyslovými postupy, představují sýry zpracované domácí udírnou v podstatě unikátní produkt, které může být velmi ceněným zpestřením nejen běžného jídelníčku, ale také rodinných oslav a občerstvení na různé události. Udit lze hned několik druhů sýru včetně veganského tofu, a kromě klasického postupu lze velmi dobrých výsledků dosáhnout také aplikací koření nebo bylinek.

Jakým dřevem udit?

Chuť uzeného masa, ale především jeho vůně je alchymii každého řezníka. Sice toto jídlo nepatří mezi dietní potraviny, ale čerstvému, vyuzenému masu odolá jen málokdo. Určitě jste se někdy setkali s uzenou potravinou, která má sice stejný základ (stejný typ masa) a ingredience, ale chutná pokaždé jinač. Čím je to způsobeno? Na to vám odpoví tento článek.

Jak správně naložit maso na uzení?

Poletující sníh, horký svařák nebo grog a kouř vycházející z udírny. I takto je možné definovat pravou českou zimu. Čerstvým uzeným s okurkou a chlebem jistě nikdo nepohrdne, ale cesta k tomuto cíly bývá často trnitá. A tím největším trnem je nakládání masa. Tento nejdůležitější krok je skutečná alchymie a není dobré ji uspěchat a odbýt.

Jak dlouho udit bůček?

Nemusíte mít nijak velký hlad, a přesto stačí jen slovo a začnou se vám na jazyku neodbytně sbíhat sliny. Takovým zaklínadlem je kupříkladu výraz uzený bůček! Kdo by jen při vyslovení tohoto spojení necítil tu vynikající chuť na patře? Příprava takového bůčku však může být skutečnou alchymií. Jak dlouho je ideální udit bůček, abyste si na něm opravdu pochutnali?

Jak správně udit klobásy?

Žijeme v krásné České republice, kde u mnoha rodinných domků najdeme udírny. V těch jsou připravovány ty nejlepší dobroty včetně klobás. Otázkou však je: "Jak na správné uzení klobás?". Ty jsou vynikající pochutinou, kterou skvěle doplňuje zlatavý mok. Avšak ne každý je umí vyudit tak, aby byly dokonalé a chutné. I proto jsme se rozhodli sepsat pár základních rad, díky kterým z vaší udírny dostanete ty nejlepší klobásky. Tak se na to pojďte spolu s námi podívat.

Jak udit kapra?

O tom, že ryby jsou zdravé, není pochyb. Možností přípravy máme hned několik, vaření, smažení, pečení, anebo také uzení. Takto připravené ryby jsou velice chutné a postup zvládne každý. Důležitá je příprava a volba správného postupu.

Jak udit bůček?

Každý z nás tyto chvíle miluje. Tedy, kromě vegetariánů. S rodinou a přáteli posezení venku u grilu, kolem se valí vůně kouře smísená s lahodnou vůní masa.

Uzení bůčku horkým kouřem

Na uzení bůčku je nejvhodnější vysoká teplota, tedy alespoň 90oC. Horký kouř se používá v případě, kdy nám nejde o dlouhodobou trvanlivost, ale o okamžitou spotřebu. Maso uzené touto metodou bohužel není tak chutné jako to, na které se používá studený či teplý kouř. Většinou jde totiž o to, že například právě bůček se musí dovařit, protože po krátkém naložení a uzení v horkém kouři je tvrdé.

Jak udit žebra?

Začíná léto a každý začíná toužit po večeru stráveném s přáteli u rozpáleného grilu. Stačí se nadechnout a všude je cítit posekaná tráva, opalovací krém a vůně uzeného či grilovaného masa.

Jak připravit maso na uzení? - solení

Mnoho labužníků se pravděpodobně shodne na tom, že mezi největší delikatesy patří čerstvé uzené maso přímo z udírny. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, již samotná příprava masa na uzení je věda, která má své přesné zákonitosti. Pokud je nedodržíte, může se lehce stát, že Vám místo vynikajícího gastronomického zážitku zůstanou jen oči pro pláč.

Jak naložit maso na uzení?

Před uzením je potřeba maso naložit, hlavně abyste prodloužili jeho trvanlivost, samozřejmě také pro dodání chuti.

Jak vyudit lososa? - uzená ryba

Již naši předkové si byli dobře vědomi toho, že ke konzervaci ryb je jednou z nejlepších variant jejich uzení. V průběhu věků se pochopitelně vyvinula celá řada způsobů uzení, které se liší teplotou kouře, dobou, po kterou se ryba udí, ale také tím, jak dlouho po celé proceduře je ryba vhodná pro konzumaci.

Udit je samozřejmě možné takřka všechny ryby, mezi ty nejvybranější pokrmy však patří jednoznačně uzený losos. Jakým způsobem je ho nejvhodnější připravit, aby byl kulinářský požitek z konzumace této výjimečné ryby pokud možno největší?

Jak udit kuřecí stehna?

Voňavé uzené maso přiláká strávníky na dlouhé kilometry, zvláště, pokud je uzení spojené s následnou konzumací a příjemnou večerní společností. Udit lze téměř vše, od sýrů, přes některé druhy zeleniny, až po téměř všechny druhy masa. Dnes se podíváme na jednu udicí specialitu, a to kuřecí stehna.

Jak udit tolstolobika?

Tolstolobik ("Stříbrný kapr")

Pro ty z vás, kteří nevědí, o co tady vlastně jde. Tolstolobik je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Jako úlovek je většinou pouze náhodný při lovu jiných kaprovitých ryb.

Jaké dřevo na uzení? Inspirace - jak udit.

Uzení je velmi oblíbenou a hojně využívanou úpravou masa, sýrů, ryb, klobás a salámů. Vedle specifických příprav potravin před samotným uzením, je zcela zásadní vybrat to správné dřevo.