Úvod

Jaký materiál na zateplování fasád?

  

Proč se zateplování fasád provádí, není potřeba příliš zdlouhavě rozepisovat. Největším důvodem proč se to dělá, je zabránění úniku tepla do vnějšího okolí, a tím se nám sníží jednak finanční nároky na vytápění, ale i ochrání naše zdraví a majetek. Zateplování se provádí jak u novostaveb, starších domů i paneláků.

Zateplení by měla provádět především odborná firma, která by měla mít dostatek informací jednak o postupu zateplování, ale i samotných zateplovacích materiálech. Dále jsou to šikovní pracovníci, kteří zateplování provádí. Je-li špatně odvedená práce na fasádě, rychle to pocítíte, ale i uvidíte. Často se vám v rozích stěn vytvářejí plísně, orosují se okna a vy musíte častěji topit.

Materiály pro zateplení fasády?

Polystyrén

Mezi nejznámější a nejčastější materiály pro zateplení fasád patří fasádní polystyrén. Jedná se o pevné izolační desky o různých tloušťkách (od 10 mm do 300 mm). Tyto izolační desky se lepí na předem upravený podklad, mechanicky se kotví a finální úpravou je omítnutí tenkovrstvou probarvenou omítkou. Mezi jeho výhody patří: snadná, rychlá opracovatelnost, lehká manipulace, levný dostupný stavební materiál, dobré tepelně-izolační vlastnosti, dlouhá životnost, minimální nasákavost, zdravotní nezávadnost, a další. Mezi nejznámější výrobce fasádního polystyrénu patří:

Skelná vata

Dalším materiálem pro zateplení fasád je izolační vata. Izolační vaty dělíme do dvou skupin a to na skelnou vatu, která je dodávána v rolích a na deskovou skelnou vatu zvanou též minerální deska. Jeho největší výhodou oproti fasádnímu polystyrénu je to, že skelná vata umožňuje stavbě lépe „dýchat“ a také to, že má velice dobré akustické vlastnosti. Skelná vata je nehořlavý materiál, který je odolný vůči většině chemických látek. Práce se skelnou vatou je taktéž snadná, lehká. Skelnou vatu vyrábí:

  • ISOVER
  • ROCKWOOL
  • KNAUF

Foukaná izolace

Foukaná izolace patří mezi klasické stavební izolace, které se provádějí speciálním způsobem foukáním a odbornou firmou. Foukaná izolace je taky nazývaná jako chytrá pěna, či dutinová pěna. Mezi jeho výhody patří rychlá a snadná aplikace, bezodpadová technologie, ušetří až 50 % nákladů na vytápění, vznik tepelných mostů je zcela vyloučen a jedná se o ekologicky, zdravotně nezávadný materiál, který je vyroben především z celulózy. Foukanou izolaci vyrábí firma CIUR a.s, která je špičkou v evropské, ale světové výroby v oblasti celulózových vláken z recyklovaného papíru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články