Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zlikvidovat pařez?

  

Kácení stromů provádíme ze dvou důvodů a to: strom je přestárlý, nemocný. Chcete-li ale odstranit zdravý strom, dle nových zákonů musíte mít k tomu povolení. Kdysi se stromy kácely jeden za druhým a pak se někteří divili, že vznikaly velké eroze půdy, občané si stěžovali, že mají větší hluk, práší se, ale bohužel za to mohl člověk. Po odstranění stromů nám zůstane vždy pařez. A co s ním? Někteří s ním nedělají nic a jiní ho odstraní. Jak tedy odstranit pařez? Známe tři postupy. Ručně, mechanicky, chemicky.

Ručně

Tento postup využíváme nejčastěji. Jedná se o velice náročnou, zdlouhavou fyzickou práci. Prvně co musíte udělat je, že kolem pařezu vykopáte hlínu, abyste se snadněji dostali ke kořenům. Vidíte-li hlavní kořeny, následně je můžete sekyrou, nebo motorovou pilou ořezat a vytáhnout. Poté, co jste odstranily hlavní kořeny, pahýl lze jednoduše vytáhnout. Stačí podkopat pod pařezem a pahýl vytáhnout. Posledním krokem je vždy ať už ručního, mechanického, chemického postupu zasypat díru hlínou, nebo pilinami.

Mechanicky

Tento postup je velice rychlý, avšak finančně nákladný. Frézu obvykle používáme tam, kde je problém dostat se s traktorem, nebo je pařez velice veliký. Když si ale uvědomíte fakt, že stromy nekácíme každý den, je zbytečné si frézu pořizovat. Doporučuji si ji zapůjčit v půjčovnách na nářadí. Jednak mají na výběr různé druhy, ale taktéž vám poradí jak s frézou pracovat. Pokud nechcete kompletně odstranit kořeny, stačí ji jen zapnout a pracovat. Fréza bude brousit povrch pařezu směrem dolů. Nakonec vám zbudou piliny, které můžete použít do kompostu.

Chemicky

Chemické odstranění není náročná práce, ale trvá to opodstatně déle, než jiné metody. Základní pravidlo na odstranění pařezu je : že pařez nesmí obsahovat mízu. Proto se chemický přípravek aplikuje nejdříve po půl roce. Do pařezu se vyvrtají několik děr o hloubce 15 cm a přípravek, který je na bázi dusičnanu draselného v práškové formě, nasypete. Poté se to zalije horkou vodou a zakryje igelitem. Tento postup aplikujeme minimálně každý týden po dobu jednoho měsíce. Pařez se rozloží a vy ho můžete snadno vytáhnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články