Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Izolace domu svépomocí - tepelné, zvukové, proti vodě, speciální

  

Izolace domu je jedna ze základních stavebních věcí, které se nesmějí podcenit. V minulosti se stavěli domy jako houby po dešti, ale neřešila se jejich kompletní izolace. Takže ačkoliv dům byl krásně postaven, vybaven, postupem času dům zchátral a znehodnotil se. V dnešní době se již apeluje na budoucí, ale i stávající majitele domů, aby počítaly i nákladnou izolací domu. Nejen že se vám časem vrátí drahá investice zpět v podobě ušetření za vytápění, ale i ochrání váš majetek proti vlhkosti, plísním.

Co všechno se dá izolovat?

Izolaci můžeme rozdělit do několika skupin a to na základě toho, co zrovna chceme izolovat.

Jsou to tyto možnosti:

  • tepelná izolace  - zabraňuje úniku tepla do prostředí
  • zvuková izolace – zabraňuje šíření nepříjemného hluku z vnějšího, ale i vnitřního prostředí
  • hydroizolace – jedná se o izolaci, kdy vlivem vlhkosti a vody se nám znehodnocuje stavba, majetek, zdraví
  • speciální izolace – jedná se o takový typ, kde potřebujeme speciální úpravu například v mrazírnách, sklepních prostorech, chemickém průmyslu a podobně

Mezi nejčastější izolace domu patří zvuková a tepelná izolace, kterou zvládne šikovný kutil. Pokud si ale netroufnete na správný postup, či zvolení materiálů, raději to ponechte na odborných firmách, které se touto problematikou zabývají. Mají velké zkušenosti, moderní vybavení, jedině s čím musíte počítat je to, že jejich práce nebude levnou záležitostí.

Izolace svépomoci

Tepelná izolace. Mezi nejčastěji používané tepelné izolace patří foukaná izolace. Jedná se o nejrychlejší, nejefektivnější způsob, která zabrání úniku tepla a zároveň provzdušní váš dům. Foukané izolace jsou na bázi polystyrénu, dřevovlákna, minerální vody. Je to moderní technologie, kdy nevznikají žádné odřezky, odpad a je zaručena izolace i v nepřípustných místech, jako jsou různé spáry, trhlina. Foukanou izolací můžete použít nejen kolem oken, dveří, stěn, ale i půdních prostorů, podlah a podobně.

Souhrn pozitivních vlastností:

  • snadná, rychlá práce
  • lze ušetřit až 50 % nákladů za vytápění domů
  • návratnost nákladů do 3 let
  • cenově příznivé
  • lehký
  • ekologicky nezávádný

Foukaná izolace – sypaný polystyrén

Pracuje se na principu sypaného polystyrénu, který je lehký, nezatěžuje konstrukci domu, je cenově dostupný, je téměř nenasákavý, nepodporuje hoření, nevytváří tepelné mosty, patří taktéž mezi dobré zvukové izolanty a má mnoho dalších výhod. Sypaný polystyrén se rozděluje do dvou základních skupin a to na základě zrnitosti. Polystyren sypaný jemný EPS, který se používá do dutých cihel, jako je Heluz, Porotherm a vytváří lepší tepelné izolační vlastnosti a sypaný polystyrén hrubší  XPS, který se používá jako zásyp do podlahy, či drenážních trubek.

Rozhodnete-li se pro tento typ izolace, potřebujete tyto stavební materiály a pomůcky: foukací stroj s příslušenstvím, vypočítané množství foukaného polystyrénu a určitého typu, vhodný pracovní oděv, ochranné brýle.  Foukaný polystyrén se dodává obvykle v pytlích o hmotnosti 8 kg. 1 m³ foukaného materiálu představuje 24 – 28 kg hmoty, tj. 3 – 3,5 balení.  Cena jednoho pytle se pohybuje v rozmezí 160 až 200 Kč za pytel.

Foukaná izolace - dřevovlákna

Mezi významné výrobce dřevovláken je Climatizer plus. Je to příjemný, ekologický, zdravotně nezávadný stavební materiál na bázi celulózové vlny. Climatizer plus obsahuje 60 % dřevité hmoty a zbývající 40 % je celulóza. V České republice se tento produkt začal vyrábět v roce 1991 společností CIUR a.s. Mezi jeho další pozitiva jsou: dobrý tepelný a akustický izolant, vysoká měrná tepelná kapacita, z vlhkého zdiva dokáže vysát vodu, je odolná vůči houbám, plísním, houbám, hlodavcům, odolnost proti prohoření je vysoká.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)





Související články